​Šéf pražského letiště Václav Řehoř se stal členem vedení ACI Europe

​Šéf pražského letiště Václav Řehoř se stal členem vedení ACI Europe

19.11. - Šéf Letiště Václava Havla Praha Václav Řehoř se stal členem vedení největšího evropského sdružení letišť ACI Europe (Airport Council International). Během tříletého funkčního období bude zastupovat region východní Evropy. Informovalo o tom Letiště Praha. ACI Europe sdružuje více než 500 letišť a heliportů ze 45 zemí Evropy.


Řehoř, který je v čele skupiny zahrnující pražské letiště od roku 2014, byl zvolen do Rady ředitelů, tedy nejvyššího rozhodovacího orgánu ACI Europe. Podle letiště tak bude mít možnost ovlivňovat budoucí podobu letecké dopravy v Evropě.

Řehoř se bude v nové roli podílet mimo jiné na celoevropském řešení krize v letecké dopravě způsobené koronavirovými omezeními. Sdružení se nyní snaží o zavedení jednotných evropských pravidel pro vycestování. "Cílem je zavedení jednotného evropského protokolu testování, který nahradí povinnou karanténu. Tím se za předpokladu existence rychlých a cenově dostupných testů odstraní největší stávající překážka pro cestování do zahraničí, což přispěje nejen k obnovení letecké dopravy, ale také nastartování celé ekonomiky," uvedl Řehoř.

Dalším klíčovým tématem do budoucna podle něj bude zavedení opatření, která by minimalizovala rizika budoucích krizí v letectví. Za své priority označil otázky bezpečnosti, digitalizace či udržitelného rozvoje. Zaměřit se chce také na prosazování společných postupů v EU.

Vedle Řehoře bude dalším zástupcem pražského letiště ve sdružení Libor Kurzweil, který se stal místopředsedou komise zabývající se technickými či bezpečnostními otázkami. Kurzweil je ředitel Řízení kvality, safety a procesů Letiště Praha.

Rada ředitelů přijímáním klíčových usnesení a doporučení ovlivňuje pravidla letecké dopravy a provozování letišť po celé Evropě. Aktivně se na nadnárodní úrovní podílí také na legislativě a regulaci leteckých podmínek. Svá doporučení vydává také Evropské komisi a spolupracuje s dalšími leteckými organizacemi.

ACI Europe koncem října uvedla, že téměř dvěma stům evropských letišť hrozí v následujících měsících insolvence, pokud se letecká doprava pasažérů nezačne na konci roku zotavovat. Za ohrožené považuje 193 letišť, která vytvořila 277.000 pracovních míst.

Ohrožena jsou zejména malá regionální letiště, jimiž ročně neprojde více než pět milionů cestujících a jejichž zavření by mělo obrovský dopad na místní pracovní trh, uvedla tehdy mluvčí asociace.

(čtk, tl)

Foto: Letiště Praha, archiv
spinner