​Ryanair prohrál u unijního soudu spor o státní pomoc aerolinkám

​Ryanair prohrál u unijního soudu spor o státní pomoc aerolinkám

18.2. - Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair včera prohrály u soudu Evropské unie spor o státní pomoc poskytnutou za pandemie konkurenčním leteckým společnostem, například francouzské Air France nebo švédské SAS. Státní podpora, která má pomoct firmám zasaženým pandemií, není podle Tribunálu Evropské unie diskriminační. Ryanair se hodlá odvolat k Soudnímu dvoru EU, proces by se tak mohl táhnout i roky. Letecké odvětví patří k těm, které pandemie zasáhla nejvíce.

Soud konstatoval, že státní pomoc vlád Francie i Švédska odpovídá pravidlům sedmadvacítky. "Tento režim pomoci je vhodný k vyrovnání hospodářských škod způsobených pandemií covidu-19 a nepředstavuje diskriminaci," uvedl soud ke státní pomoci pro Air France. "Předpokládá se, že dotčený režim byl přijat v zájmu Evropské unie," uvedl pak soud ke švédské pomoci.

V případě Francie Ryanairu vadilo, že Evropská komise (EK) schválila program pomoci, na jehož základě získalo odvětví letecké dopravy možnost odkladu plateb některých daní. V případě Švédska irská společnost u soudu napadla ručení státu za úvěry leteckým společnostem. Obě zmíněná opatření pomohla aerolinkám Air France a SAS.

Největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě podala na Evropskou komisi 16 žalob kvůli tomu, že komise povolila státní pomoc aerolinkám Lufthansa, Austrian či TAP a další státní podpůrné programy, z kterých měly prospěch jednotlivé vlajkové společnosti.

Brusel dal prozatím zelenou pomoci společnostem ze zemí sedmadvacítky za více než tři biliony EUR (77,5 bilionu Kč).

(čtk)

Foto: Ryanair

spinner