Ryanair kvůli mimořádné dani omezí lety přes Maďarsko

Ryanair kvůli mimořádné dani omezí lety přes Maďarsko

14.9. - Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair omezí lety přes Maďarsko kvůli mimořádné dani, kterou maďarská vláda uvalila na leteckou dopravu. Oznámil to včera šéf Ryanairu Michael O'Leary na tiskové konferenci v Budapešti.

Ryanair podle něj zruší osm ze svých 53 linek vedoucích přes Budapešť a na sedmi z nich sníží počet letů. Zruší rovněž plány na spuštění deseti nových linek v zimě. "Tyto plány nyní padly na oltář rozhodnutí maďarské vlády uvalit absurdní a idiotskou daň z nadměrných zisků na odvětví letecké dopravy, které vykazuje rekordní ztráty," citovala Michaela O'Learyho agentura AP.

Maďarská vláda v červenci uvalila takzvanou daň z nadměrných zisků na řadu odvětví, včetně energetiky, bankovnictví, telekomunikací a letecké dopravy. Aerolinky tak musejí za každou letenku s odletem z maďarského letiště zaplatit státu zhruba 10 EUR (245 Kč), napsala agentura DPA.

Společnost Ryanair tyto náklady následně započítala do ceny letenek, což ale příslušný daňový zákon zakazuje. Maďarský úřad pro ochranu hospodářské soutěže firmě proto vyměřil pokutu ve výši 300 milionů forintů (zhruba 18,5 milionu Kč).

Ryanair tvrdí, že zákaz kompenzovat daň zvýšením cen je v rozporu s evropským právem. Firma uvedla, že se proti pokutě odvolá a v případě potřeby se obrátí na soudy Evropské unie. Michael O'Leary zpochybnil nezávislost maďarského antimonopolního úřadu a obvinil ho, že pokutu vyměřil na základě politicky motivovaných pokynů ze strany ministerstva spravedlnosti.

(čtk)

Foto: Ryanair

spinner