​Reuters: USA nabídly zrušení odvetných cel, pokud Airbus vrátí podporu

​Reuters: USA nabídly zrušení odvetných cel, pokud Airbus vrátí podporu

15.10. - Spojené státy oslovily Evropskou unii s nabídkou řešení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel. Washington podle nabídky odstraní odvetná cla, která kvůli sporu uvalil na francouzská vína, skotské a irské whisky i další evropské produkty, pokud evropský výrobce letadel Airbus splatí pomoc získanou od evropských vlád v hodnotě miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.


Agentura označila za nepravděpodobné, že by EU na tento návrh přistoupila. Upozornila, že výrobci letadel nyní naléhavě potřebují finanční prostředky k překonání negativních dopadů finanční krize. Jeden z evropských zdrojů Reuters dokonce uvedl, že návrh Spojených států je "urážlivý" a mohl by urychlit celní válku.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u Světové obchodní organizace (WTO) navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Airbus a Boeing. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

WTO loni v říjnu kvůli subvencování Airbusu oficiálně povolila Spojeným státům uvalit cla na dovoz zboží z EU v hodnotě 7,5 miliardy dolarů (175 miliard Kč) ročně. Washington následně uvalil clo deset procent na evropská letadla a 25 procent na některé potravinářské a další zboží. Letos pak clo na letadla USA zvýšily na 15 procent.

Tento týden WTO rozhodla, že Evropská unie může uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě až čtyř miliard dolarů (zhruba 93 miliard Kč) ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing.

Nabídku na urovnání sporu podle Reuters několik dnů před úterním oznámením verdiktu WTO předložil americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Evropská komise dnes potvrdila, že od USA návrh obdržela, a označila jej za první reakci Washingtonu na její vlastní nabídku z července. "Je to poprvé, co jsme od USA dostali zpětnou vazbu ohledně některých významných aspektů našeho návrhu. Reagovali jsme a jsme připraveni pokračovat v diskusích," uvedla mluvčí komise.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner