Pražské letiště je ve své kategorii pátým nejrychleji rostoucím letištěm v Evropě

Pražské letiště je ve své kategorii pátým nejrychleji rostoucím letištěm v Evropě

9.2. - Letiště Václava Havla Praha se v roce 2017 umístilo na pátém místě mezi nejrychleji rostoucími letišti v Evropě v kategorii 10 až 25 milionů odbavených cestujících. Vyplývá to z nejnovějších dat Mezinárodního sdružení letišť Airports Council International (ACI).

Pražské letiště vyneslo v loňském roce na pátou příčku rekordních 15,4 milionu odbavených cestujících. To představuje meziroční nárůst o 17,9 procenta. Všechna evropská letiště v dané kategorii přitom rostla v průměru o 11,3 procenta.

„Na Letišti Václava Havla Praha jsme v loňském roce zaznamenali nárůst nejen v celkovém počtu odbavených cestujících, ale také v mnoha dalších dílčích ukazatelích. Na krátkých linkách směřujících do evropských destinací jsme dosáhli nárůstu cestujících o 16,5 procenta, zatímco na dálkových linkách to bylo 20 procent. Rostl také počet odbavených cestujících jak u síťových dopravců (+ 19,5 %), tak u nízkonákladových leteckých společností (+ 19,6 %). Růst očekáváme také v letošním roce, kdy bychom se měli přiblížit hranici 17 milionů odbavených cestujících,“ řekl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

Nejrychleji rostoucím letištěm v kategorii 10 až 25 milionů odbavených cestujících se v roce 2017 stala turecká Antalya, která zaznamenala 38% meziroční růst. Druhé místo obsadili společně Petrohrad a Varšava s 22,7% růstem. Na třetím místě se umístila Ankara (+ 20,6 %) a na čtvrtém Lisabon (+ 18,8 %). Letiště v této sledované kategorii jsou jako celek také v průměru nejrychleji rostoucími letišti v Evropě. Letiště v kategorii nad 25 milionů odbavených cestujících rostla meziročně v průměru o 5,6 %, zatímco letiště v kategorii 5 až 10 milionů odbavených cestujících o 10,2 %.

Nejrušnějším evropským letištěm zůstává i nadále londýnské Heathrow, které v roce 2017 odbavilo 78 milionů cestujících. Následuje pařížské letiště Charles de Gaulle s 69,4 miliony odbavenými cestujícími a amsterdamský Schiphol s 68,5 miliony.

Airport Council International Europe sdružuje více než 500 letišť ve 45 zemích Evropy. Letiště, která jsou členy sdružení, se podílí na komerční letecké přepravě v Evropě více než z 90 %.

(mna)

spinner