​Německo chce zachránit krachující aerolinky Condor

​Německo chce zachránit krachující aerolinky Condor

21.4. - Německá vláda se opět chystá zachraňovat krachující leteckou společnost Condor. Podle zdrojů agentury DPA z německého kabinetu jí hodlá poskytnout úvěr 380 milionů až 550 milionů EUR (10,5 miliardy až 15 miliard Kč). Condor, který dříve patřil cestovní kanceláři Thomas Cook, se chystala koupit polská letecká společnost PGL, ta ale od dohodnuté transakce minulé pondělí odstoupila.

Bližší podrobnosti záchrany zatím nejsou známy, uvádí DPA. Plán ještě bude muset schválit Evropská komise (EK).

Krach dohody s PGL se očekával kvůli krizi, do jaké se letecké odvětví dostalo kvůli koronaviru. PGL vlastní mimo jiné polské aerolinky LOT, které také mají problémy a podle DPA budou zřejmě samy muset žádat o státní pomoc. Poláci ale odstoupení od smlouvy nezdůvodnili koronavirem, nýbrž nedodržením smluvních podmínek. Německá firma to odmítla a nyní zvažuje, že z porušení smlouvy obviní PGL.

Condor sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem, zaměstnává zhruba 4900 lidí a vlastní více než 50 letadel. V problémech se firma ocitla už loni v září, kdy zkrachovala její britská mateřská společnost, cestovní kancelář Thomas Cook. Tehdy aerolinky od vlády obdržely překlenovací úvěr 380 milionů EUR.

(čtk)

Foto: Condor

spinner