​Na letišti v Mošnově letos vznikne hala pro letecký náklad

​Na letišti v Mošnově letos vznikne hala pro letecký náklad

9.1. - Na krajském Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku letos vznikne hala pro letecky přepravovaný náklad za více než deset milionů Kč. Připravuje se také rozšíření železniční trati, která na letiště vede, aby po ní mohly jezdit velké nákladní vlaky. Novinářům to včera řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka.

Budoucnost mošnovského letiště je podle něj právě v nákladní dopravě. „My teď spouštíme spolu s Správou železniční dopravní cesty projekt rozšíření kolejí, které vedou do Mošnova. Ty koleje nikdy nebyly dělané pro lidi, byly vždycky dělané pro náklad," řekl Jakub Unucka.

Díky novým investorům z oblasti logistiky nyní v mošnovské průmyslové zóně vznikají velká překladiště. „Předpokládá se, že do Mošnova bude jezdit deset sedmisetmetrových vlaků za den, a tím pádem by mohly zmizet z cest některé kamiony. Ale aby tam ty velké vlaky mohly zajet, tak se musí udělat odbočka z hlavní trati ve Studénce a musí se trošku rozšířit nádraží v Sedlnici,” řekl náměstek.

Část nákladu z překladišť, šlo by o jednotky procent, by se podle něj měla přepravovat letecky. Náměstek řekl, že to vypadá, že by se kraj mohl dohodnout na velmi výrazném zvýšení leteckého nákladu se společností DHL.

„Každá jednotka procent pro letiště je velmi velmi zajímavé číslo, protože stačí, když DHL lítá místo jednou dvakrát denně, a rázem ta čísla jsou úplně někde jinde. Takže budoucnost letiště je v logistice. My jsme dali letišti zelenou, aby si mohlo postavit cargo halu, aby mělo co nabídnout, protože ostatní letiště už haly mají,” řekl Jakub Unucka.

Rozpočet na stavbu haly se podle něj pohybuje mezi deseti a 20 miliony Kč. „Bude se soutěžit a někdy během června - července se začne stavět. Bude modulární, takže pokud budou další zájemci, tak velmi rychle se dá postavit v rámci platného stavebního povolení další modul,” řekl náměstek.

Z Mošnova létají v současnosti pravidelné linky do Londýna a italského Bergama nedaleko Milána. Tento týden skončí letecké spojení mezi Ostravou a Prahou, jehož ukončení oznámily České aerolinie loni v prosinci. Sezonní charterové lety směřují do turistických oblastí, hlavně do Řecka, Bulharska a Egypta.

Loňský rok byl pro letiště nejúspěšnější v historii. Podle Jakuba Unucky přepravilo dosud nejvíce cestujících i leteckého nákladu. Přesná čísla letiště zatím zpracovává. Obchodní ředitel Stanislav Bujnovský ale už dříve uvedl, že letiště za tři čtvrtě roku 2018 odbavilo víc lidí než za celý rok 2017, což bylo více než 320 000 cestujících.

(čtk)
spinner