​Letový provoz nad ČR setrvale roste, stále je však hluboko pod normálem

​Letový provoz nad ČR setrvale roste, stále je však hluboko pod normálem

18.8. - Letový provoz nad Českem v posledních týdnech setrvale roste, stále je však hluboko pod úrovní před koronavirovou krizí. V červenci letoví dispečeři odbavili celkem 36.446 letů, což je oproti červnu téměř dvojnásobek. Meziročně jde však o pokles o více než 61,7 procenta. ČTK to sdělil mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma.


Provoz roste pravidelně v posledních třech měsících od krize. Spolu s tím přibývají i obnovené letecké linky.

Dosavadní výsledky za srpen vykazují zatím podobný trend jako v červenci, provoz je zhruba o 60 procent nižší než vloni. Zatím nejvyšší počet letů dispečeři odbavili v pátek 14. srpna, kdy nad Českem letělo celkem 1274 leteckých spojů.

Ještě výraznější je pokles provozu na pražském letišti. V červenci se na něm uskutečnilo 4707 letů, což je meziročně o skoro 70 procent méně. Nejvyšší denní počet startů a přistání na letišti Praha byl 204.

Letecká doprava se letos kvůli pandemii koronaviru potýká s obřím poklesem. Největší propad ŘLP zaznamenalo v dubnu, kdy odřídilo 12.125 letů, meziročně o 83,5 procenta méně. Letový provoz ovšem klesal už před krizí, ne však tak výrazně. Například v lednu dispečeři odbavili 57.187 letů, což bylo meziročně o 6,7 procenta méně. V jednotkách procent klesal provoz už ve druhé polovině loňského roku. Tehdy ovšem hlavním důvodem byly zejména kapacitní problémy v okolních zemích, kvůli čemuž byly některé lety přesměrovány na trasy mimo Česko.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner