Letištní terminál v Pardubicích bude v provozu asi od konce ledna

Letištní terminál v Pardubicích bude v provozu asi od konce ledna

16.1. - Společnost East Bohemian Airport (EBA) otevře nový letištní terminál nejspíš do konce ledna. Oznámila to ředitelka společnosti Hana Šmejkalová. Jeho výstavba začala předloni v květnu a stála 267 milionů Kč. Pro původní halu, která již neodpovídala současných standardům pro letištní přepravu, provozovatel letiště teprve hledá využití.

„Musíme zprovoznit ještě řadu interních programů, které potřebujeme k zajištění provozu, a například doplnit interiér nábytkem. Dali jsme si termín do konce ledna, ale nesmíme nic uspěchat, podcenit,“ řekla Hana Šmejkalová.

Stavbu sdružení stavebních firem Strabag a Chládek a Tintěra předalo 20. prosince, o měsíc později. Zdržení nastalo hned při úpravě zeminy, v minulosti tam archeologové dělali výkopy a podklad bylo nutné upravit a zhutnit. Náklady na stavbu terminálu nakonec stouply o deset milionů Kč.

„Plocha byla zarostlá náletovými dřevinami, nebyla vidět. Úprava stála 2,5 milionu Kč. Další tři miliony stálo větší zabezpečení IT, za tři roky se změnil rozsah kontrol. Máme také azylovou místnost, což v době projektování být nemuselo,“ řekl technický dozor stavby Jiří Požár.

Po předání stavby dělníci ještě museli dokončit stovky drobných nedodělků, například zatmelení spár nebo opravy nátěrů, dodal Jiří Požár. Horní patro terminálu zatím v provozu nebude, pracovníci EBA tam mají mít kanceláře, v budoucnu tam bude i kavárna. Kvůli zlevňování projektu do 300 milionů Kč akcionáři od této části upustili.

„Nyní pracujeme na úpravě projektu. Výstavbu s financováním musíme s akcionáři teprve projednat,“ dodala Hana Šmejkalová.

Investici podpořili akcionáři, dvě třetiny společnosti vlastní město, třetinu kraj. EBA bude výstavbu terminálu splácet. Pardubice se zaručily za úvěr a ručí ve výši svého podílu směnkou. Kraj třetinu hodnoty investice půjčí z rozpočtu. Primátor Martin Charvát uvedl, že nový terminál pomůže rozvoji regionu. „Letecká doprava bude klíčovou dopravou budoucnosti, to se jenom potvrzuje. Stávající management pracuje velmi kvalitně, dopravní společnosti začínají vyhledávat naše letiště,“ řekl.

Letišti tři roky klesal počet cestujících, protože se orientoval hlavně na ruskou klientelu. Loni už přepravilo 88 tisíc cestujících, což je téměř třikrát víc než předloni. Nejvíc pasažérů mělo v roce 2013, kdy odbavilo přes 184 tisíc lidí. Společnosti se podařilo vyjednat nové linky, což se projevuje na jeho výsledcích.

Ruské cestovní kanceláře dopravují cestující z Pardubic do Petrohradu, Samary, Jekatěrinburgu, Ufy a Kazaně, od loňského září funguje linka Ryanairu mezi Londýnem a Pardubicemi, od října provozuje společnost Red Wings linku Pardubice - Moskva. Koncem letošního března se nabídka letů z Pardubic rozšíří o pravidelnou linku do Alicante ve Španělsku.

Pokud letos letiště odbaví 100 tisíc cestujících, bude to neuvěřitelný výsledek. Terminál je dimenzován na 250 tisíc cestujících, a to by měl být výhledový cíl společnosti EBA, řekla Hana Šmejkalová. „Ale nesmíme zapomínat, že letecká přeprava je velice turbulentní. Stačí mezinárodní konflikt, přírodní katastrofa, stávka pracovníků leteckých společností nebo hospodářská krize a dopad do výsledků je okamžitý. Zde není setrvačnost, zde se ruší provozy ze dne na den," dodala ředitelka.

(čtk)

Foto: EBA

spinner