​Letištím Gatwick a Schiphol klesl počet pasažérů až o dvě třetiny

​Letištím Gatwick a Schiphol klesl počet pasažérů až o dvě třetiny

28.8. - Letišti Gatwick, které je druhé největší v Británii, klesl v pololetí kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19 počet pasažérů meziročně o dvě třetiny. Amsterodamské letiště Schiphol přišlo o 62 procent cestujících a nyní oznámilo, že zruší 3000 pracovních míst. Část britských poslanců pak spolu s odbory požádala vládu, ať prodlouží vládní podporu zaměstnancům leteckého odvětví. Informovala o tom agentura Reuters.


Gatwick za prvních šest měsíců letošního roku vykázal ztrátu 321 milionů liber (9,4 miliardy Kč). Letiště, které vlastní společnosti VINCI Airports a Global Infrastructure Partners, ve středu oznámilo, že plánuje zrušit až 600 pracovních míst. To je zhruba 24 procent pracovní síly. Provoz omezilo na jeden terminál, čímž snížilo provozní náklady.

Společnost má za to, že odvětví letecké dopravy se na úroveň před koronavirovou krizí vrátí za čtyři až pět let. S ohledem na své finanční závazky se chystá jednat s bankami a držiteli svých dluhopisů.

Royal Schiphol Group, což je provozovatel amsterodamského letiště, měl za pololetí ztrátu 246 milionů eur (7,2 miliardy Kč). V první polovině loňského roku vykázal zisk 133 milionů eur.

"Výhled na příští roky je velmi nejistý. Záleží na postupu epidemie, dále na tom, zda bude dostupná vakcína, na mezinárodní koordinaci cestovních opatření, na profilu ekonomického oživení a na změnách v chování zákazníků a firem," uvedl provozovatel amsterodamského letiště. Do roku 2022 hodlá snížit náklady o čtvrtinu, což zahrnuje i zmíněné snížení počtu pracovních míst.

Skupina dále vlastní letiště ve městech Rotterdam, Haag a Eindhoven. Většinový podíl v ní drží nizozemský stát.

Více než 100 britských zákonodárců dnes spojilo síly s odborovou organizací Unite a ve společném dopise vyzvaly britskou vládu, aby program vládní podpory zaměstnanců, kteří kvůli karanténním opatřením skončili na nucené dovolené, prodloužila v případě letišť a leteckých společností až do března příštího roku. Program, v němž vláda doplácí část mzdy zaměstnancům, kteří dočasně kvůli pandemii nepracují, má obecně skončit v říjnu.

Schiphol byl loni podle počtu přepravených pasažérů třetím nejrušnějším letištěm v Evropě, Gatwick desátým.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner