Letiště Brno odbavilo v pololetí 16 procent cestujících proti loňsku

Letiště Brno odbavilo v pololetí 16 procent cestujících proti loňsku

28.7. - Brněnské letiště odbavilo letos v prvním pololetí pouhých 27 925 cestujících, což je 16 procent proti loňsku. Důvodem je omezení leteckého provozu v důsledku covidu-19 od března, které trvá prakticky dosud. Podle vedení Letiště Brno se ztráty počítají v desítkách milionů korun, uvedl v tiskové zprávě pro ČTK mluvčí letiště Jakub Splavec.


Letošní sezona měla být podle očekávání při normálním průběhu rekordní. Zájem o létání totiž rostl a loni letiště odbavilo přes 543 000 lidí, což byl meziroční růst o 8,5 procenta. "Loni jsme největší problém, uzemnění Boeingu 737 MAX, zvládli. Letos už byl soupeř nad naše síly. Prakticky ze dne na den se u nás na základě rozhodnutí vlády zastavil komerční provoz a my byli tři a půl měsíce bez jakékoli mezinárodní linky s cestujícími na palubě," uvedl člen představenstva Zdeněk Šoustal.

Až v polovině června mohly začít znovu fungovat mezinárodní komerční lety, díky čemuž se jediná pravidelná linka do Londýna vrátila do Brna v červenci. Opožděně začala i sezona turistických charterových letů. Zatím však létají letadla jen do Řecka a Bulharska, například do Egypta a Turecka jsou v plánu až od začátku září. "Cítíme, že letošní sezona bude opravdu špatná," popsal současný stav Šoustal. Právě sezona letních dovolených je pro brněnské letiště ekonomicky klíčová.

Podle předsedy představenstva Milana Kratiny závisí ekonomické výsledky na třech faktorech, jimiž jsou chování dopravců, bezpečnostní situace a nařízení v cílových destinacích a z toho všeho vyplývající zájem cestujících. "Vidíme, že jsou všichni opatrní a nervozita je pořád ve vzduchu. Věříme, že se od srpna vrátí některé další oblíbené destinace a počty cestujících se zvednou. Už nyní je ale jasné, že letošní rok se ponese ve ztrátě vyšších desítek milionů korun," řekl Kratina.

Koronavirová krize také znehodnotila dvouleté vyjednávání o nových pravidelných linkách a Kratina doufá, že krize nepotrvá tak dlouho, aby bylo nutné začínat jednání zcela od začátku.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner