​Kuvajtská Agility převezme firmu John Menzies za téměř 571 milionů GBP

​Kuvajtská Agility převezme firmu John Menzies za téměř 571 milionů GBP

31.3. - Britská společnost John Menzies se dohodla s kuvajtskou firmou Agility na svém prodeji za téměř 571 milionů liber (16,4 miliardy Kč). Dohoda vytvoří giganta v oblasti poskytování letištních služeb v době, kdy se letecký průmysl zotavuje z pandemie nemoci covid-19.

Menzies se sloučí s National Aviation Services, divizí kuvajtské Agility Public Warehousing. Agility v současnosti vlastní v Menzies podíl 19 procent. Podle Menzies by sloučená skupina měla být největším poskytovatelem letištních služeb podle počtu zemí, v nichž působí, a třetí největší podle tržeb.

Akcionáři John Menzies obdrží za každou svoji akcii 6,08 libry, což představuje zisk téměř 81 procent proti závěrečné ceně z 8. února, tedy dne předtím, než obdržela první nabídku na převzetí od Agility. Dohoda přichází poté, co Menzies odmítla dvě dřívější nabídky kuvajtské firmy kvůli nízké ceně.

Britská skupina, stejně jako další firmy z leteckého průmyslu, utrpěla v roce 2020 vysoké ztráty, protože pandemie těžce poškodila celosvětovou dopravu. Od té doby se ale zotavila díky omezení nákladů a restrukturalizaci, napsala agentura Reuters.

Společnost John Menzies byla založena v roce 1833 jako knihkupectví, později se stala distributorem novin a v 80. letech 20. století se díky řadě akvizic dostala do odvětví letištních služeb. V roce 2018 prodala svoji distribuční divizi. Je předním světovým dodavatelem služeb pro pozemní odbavení letecké dopravy. Poskytuje služby pro mnoho předních světových leteckých společností. Působí ve 37 zemích, včetně Česka, a zaměstnává tisíce lidí.

(čtk)

Foto: John Menzies

spinner