IATA: Růst nákladů na infrastrukturu ohrožuje budoucnost aerolinek

IATA: Růst nákladů na infrastrukturu ohrožuje budoucnost aerolinek

8.2. - Rostoucí náklady na letištní infrastrukturu ohrožují ziskovost a růst leteckého průmyslu, uvedl šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Alexandre de Juniac a zdůraznil, že krize hrozí vypuknout kdekoli na světě.

„Stojíme před krizí, infrastruktura po celém světě není budována dostatečně rychle, aby uspokojila rostoucí poptávku,“ uvedl Alexandre de Juniac. Za jeden z hlavních důvodů, které stojí za růstem nákladů, označil privatizaci letišť. Přitom v současné době sektor potřebuje cenově dostupnou infrastrukturu odpovídající růstu kapacit.

Alexandre de Juniac zdůraznil, že nejlepší by bylo letiště ponechat v rukou státu, a současně vyzval soukromý sektor ke komerční disciplinovanosti. Jako příklad uvedl stavbu třetí ranveje na londýnském letišti Heathrow nákladem 14 miliard GBP (kolem 400 miliard Kč) a výstavbu pátého terminálu Changi Airport v Singapuru. U tak velkých projektů je důležité, aby náklady byly od počátku pod kontrolou. Zvýšení kapacit podle něho zoufale potřebují například Jakarta, Bangkok nebo Manila.

Celosvětově se zisky v letecké přepravě podle IATA letos zvýší o zhruba 11 procent na rekordních 38,4 miliardy USD (přes 777 miliard Kč), ziskové marže však zůstanou na 4,7 procenta, což v porovnání s ostatními sektory není mnoho.

(čtk)

spinner