Evropská unie podle WTO neukončila subvencování Airbusu

Evropská unie podle WTO neukončila subvencování Airbusu

2.12. - Světová obchodní organizace (WTO) dospěla k závěru, že Evropská unie ještě zcela neukončila nezákonné subvencování výrobce letecké techniky Airbus. Rozhodnutí podle listu Financial Times znamená, že Spojené státy mohou ponechat v platnosti cla na evropské zboží, která v reakci na nezákonné subvencování Airbusu zavedly letos v říjnu. Airbus nicméně tvrdí, že cla by v důsledku dnešního rozhodnutí měla být snížena.

EU podle dnešního rozhodnutí neuskutečnila všechny potřebné kroky k tomu, aby zabránila poškozování amerického výrobce letadel Boeing, a nadále subvencuje letouny Airbus A380 a A350. Evropská komise v reakci na rozhodnutí obvinila WTO, že se ve svém hodnocení dopustila "řady vážných právních chyb". Dodala, že zvažuje odvolání, aby byly tyto chyby napraveny.

WTO v říjnu povolila Spojeným státům uvalit jako odvetu za subvencování Airbusu cla na zboží z Evropské unie v objemu až 7,5 miliardy USD (zhruba 174 miliard Kč) ročně. Podle Airbusu by se nyní měl tento objem snížit o zhruba dvě miliardy USD, protože WTO ve svém verdiktu dospěla k závěru, že újma působená Boeingu je menší než v minulosti.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u WTO navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. Na obou stranách bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO výrobci letadel dostávají finanční podporu s cílem zajistit jim výhodnější pozici na trhu.

Obě strany se následně začaly připravovat na případné uvalení cel, která by byla odvetou za škody vzniklé v důsledku subvencí. Plány EU na zavedení cel na americké zboží WTO ještě posuzuje, rozhodnutí se očekává začátkem příštího roku.

(čtk)

Foto: Airbus

spinner