Delta Air Lines je kvůli koronaviru ve ztrátě 5,4 miliardy dolarů, větší, než se čekalo

Delta Air Lines je kvůli koronaviru ve ztrátě 5,4 miliardy dolarů, větší, než se čekalo

13.10. - Americké aerolinky Delta Air Lines jsou kvůli dopadům šíření nového koronaviru ve větší ztrátě, než se čekalo. Ve třetím čtvrtletí firma prodělala 5,4 miliardy dolarů (přes 125 miliard Kč). Podnik také uvedl, že kromě poklesu příjmů je nucen vyplácet zaměstnance, s nimiž ukončil smlouvu, a že odepisuje aktiva včetně letadel určených k dalšímu prodeji nebo k převozu na vrakoviště. Druhé největší americké aerolinky zveřejnily výsledky za třetí kvartál jako první velká americká letecká společnost.


Ztráta na akcii za tříměsíční období do konce září činila 8,47 dolaru. Analytici podle společnosti Refinitiv čekali ztrátu 3,04 dolaru na akcii. Ve stejném období loni byl podnik v zisku 1,5 miliardy dolarů. V letošním druhém čtvrtletí činila ztráta 5,7 miliardy dolarů.

Na rozdíl od svých konkurentů se Delta tento měsíc díky masovým dobrovolným odchodům vyhnula dočasnému propouštění letušek a dalších zaměstnanců v první linii. Bez další vládní pomoci odvětví letecké dopravy by ale mohla k 1. listopadu poslat domů zhruba 1700 pilotů, řekl její šéf Ed Bastian. Konkurenti American Airlines poslali v říjnu domů 19 000 zaměstnanců. United Airlines zrušily 13 000 pracovních míst.

Letová kapacita Delta Air Lines se ve třetím čtvrtletí snížila o 63 procent. Průměrné vytížení bylo na 41 procentech, zatímco loni touto dobou to bylo ještě 88 procent.

Vedení amerických leteckých společností očekává, že se objem letecké dopravy vrátí na úrovně loňského roku až za několik let. Kongres v březnu schválil pomoc 25 miliard dolarů, většinou ve formě federálních grantů. Leteckým společnostem měla umožnit vyplácet mzdy zaměstnancům do 30. září. Očekávalo se, že v létě se poptávka po létání vzpamatuje, což se nestalo. Na další pomoci se američtí zákonodárci zatím nedohodli.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner