Češi získali certifikaci pro nové verze letadel

Češi získali certifikaci pro nové verze letadel

Dceřiná společnost Českého Aeroholdingu Czech Airlines Technics získala jako první v České republice od Úřadu pro civilní letectví osvědčení, které její pracovníky opravňuje provádět traťovou údržbu pro nové verze letadel Airbus A320 NEO a Boeing 737 MAX. Certifikaci a proškolené zaměstnance na letadla, jež přicházejí teprve postupně do provozu, má v Evropě zatím jen několik nezávislých společností.

Proces certifikace trval přibližně jeden rok, přičemž samotné školení leteckých mechaniků zabralo zhruba půl roku. Školení na typ Boeing 737 MAX probíhalo přímo v sídle společnosti Boeing v Seattlu ve Spojených státech amerických, pro Airbus A320 NEO se technici školili u schválených evropských výcvikových organizací.

„Jsem rád, že se nám podařilo certifikaci získat jako prvním v České republice a zároveň mezi prvními organizacemi MRO v Evropě. Czech Airlines Technics tak může poskytovat traťovou údržbu všem stávajícím zákazníkům, kteří nové verze letadel provozují, ale můžeme nabídnout své služby i dalším leteckým společnostem, které je do své flotily teprve postupně zařadí,“ uvedl Ivan Pikl, člen představenstva Czech Airlines Technics. „Zároveň budeme usilovat i o osvědčení na těžkou údržbu pro MAX a NEO, abychom mohli i v tomto typu údržby našim zákazníkům v budoucnu nabídnout komplexní služby,“ dodal.

Konkrétně se nové osvědčení týká verzí letounů Boeing 737 MAX a Airbus A319/320/321 NEO, které používají nové motory společnosti CFM (Snecma-General Electric). U nich došlo také k vylepšení aerodynamických vlastností trupu a křídel letadel a celkově ke snížení hmotnosti vlivem konstrukčních úprav.

Každá organizace oprávněná k provádění údržby musí mít vždy vyškolený personál, přesně stanovené pozemní vybavení a prostory, ve kterých bude údržbu provádět, a přístup k potřebné technické dokumentaci.

(mna)

Foto: Airbus

spinner