DN č. 23 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusová doprava, Finanční služby, vychází 8.11., uzávěrka již 18.10.! 

Češi získali certifikaci pro nové verze letadel

Češi získali certifikaci pro nové verze letadel

Dceřiná společnost Českého Aeroholdingu Czech Airlines Technics získala jako první v České republice od Úřadu pro civilní letectví osvědčení, které její pracovníky opravňuje provádět traťovou údržbu pro nové verze letadel Airbus A320 NEO a Boeing 737 MAX. Certifikaci a proškolené zaměstnance na letadla, jež přicházejí teprve postupně do provozu, má v Evropě zatím jen několik nezávislých společností.

Proces certifikace trval přibližně jeden rok, přičemž samotné školení leteckých mechaniků zabralo zhruba půl roku. Školení na typ Boeing 737 MAX probíhalo přímo v sídle společnosti Boeing v Seattlu ve Spojených státech amerických, pro Airbus A320 NEO se technici školili u schválených evropských výcvikových organizací.

„Jsem rád, že se nám podařilo certifikaci získat jako prvním v České republice a zároveň mezi prvními organizacemi MRO v Evropě. Czech Airlines Technics tak může poskytovat traťovou údržbu všem stávajícím zákazníkům, kteří nové verze letadel provozují, ale můžeme nabídnout své služby i dalším leteckým společnostem, které je do své flotily teprve postupně zařadí,“ uvedl Ivan Pikl, člen představenstva Czech Airlines Technics. „Zároveň budeme usilovat i o osvědčení na těžkou údržbu pro MAX a NEO, abychom mohli i v tomto typu údržby našim zákazníkům v budoucnu nabídnout komplexní služby,“ dodal.

Konkrétně se nové osvědčení týká verzí letounů Boeing 737 MAX a Airbus A319/320/321 NEO, které používají nové motory společnosti CFM (Snecma-General Electric). U nich došlo také k vylepšení aerodynamických vlastností trupu a křídel letadel a celkově ke snížení hmotnosti vlivem konstrukčních úprav.

Každá organizace oprávněná k provádění údržby musí mít vždy vyškolený personál, přesně stanovené pozemní vybavení a prostory, ve kterých bude údržbu provádět, a přístup k potřebné technické dokumentaci.

(mna)

Foto: Airbus

spinner