Češi létají stále více, prodej letenek loni vzrostl o sedm procent

Češi létají stále více, prodej letenek loni vzrostl o sedm procent

13.1. - Češi v loňském roce opět více létali, prodej letenek vzrostl oproti předchozímu roku o více než sedm procent. Největší zájem byl o letenky u nízkonákladových společností. K nejoblíbenějším patřily spoje do Paříže, Londýna či Amsterdamu, roste však zájem i o exotické destinace. Vyplývá to z informací prodejců letenek. Podle nich ovšem letos mohou letenky zdražit, což může ovlivnit i zájem o létání.

Největší zájem o letenky byl loni zejména na jaře. Letenkový portál Letuška.cz, který provozuje společnost Asiana, zaznamenal v první polovině roku nárůst prodejů až o 14 procent. Ve druhé polovině roku byly prodeje o něco slabší. Velký zájem během jarních měsíců potvrdilo i konkurenční Student Agency. Zákazníci si totiž letenky kupují často s několikaměsíčním předstihem. Na podzim byly v kurzu naopak dražší letenky do dálkových destinací.

Růst prodejů loni neohrozilo ani nucené odstavení problémových Boeingů 737 MAX. Loňská letecká nehoda a následné uzemnění všech letounů Boeing 737 MAX krátkodobě ovlivnilo zájem o letenky. Letouny byly celosvětově odstaveny po dvou nehodách v Malajsii a Etiopii. Podle ředitelky letenkového oddělení Student Agency Věry Janičinové sice březnová nehoda v Etiopii mírně prodeje letenek ovlivnila, v celkových ročních prodejích se však problémy neprojevily.

Průměrná cena letenek se naopak loni příliš nezměnila. U Student Agency loni činila 9500 Kč. Oproti roku 2010 je ovšem průměrná cena přibližně o 2000 Kč nižší. Důvodem ke snižování cen je především stoupající počet linek obsluhovaných nízkonákladovými dopravci.

O tyto spoje byl velký zájem i loni, podle Student Agency se prodej těchto letenek meziročně zvýšil o osm procent, na některých linkách, například mezi Prahou a Paříží dokonce o 40 procent. "Předpokládáme, že tento trend bude pokračovat i na začátku nového desetiletí," podotkla Věra Janičinová. Zájem o nízkonákladové lety potvrdil i šéf Letuška.cz Josef Trejbal, ceny více než 80 procent prodaných letenek u portálu se pohybovaly do 4000 korun. Naopak nejdražší letenka ze San Franciska do Prahy stála 450 000 Kč.

V příštím roce ovšem může cenu letenek ovlivnit několik faktorů. Podle Trejbala může ke zdražení vést zejména neustávající krize s odstavením Boeingů nebo zvyšující se ekologické tlaky. "Cestujícím doporučujeme s nákupem letenek pro letošní rok neotálet," dodal.

(čtk)

Foto: Letiště Praha

spinner