British Airways kvůli výpadku počítačů zrušily přes stovku spojů

British Airways kvůli výpadku počítačů zrušily přes stovku spojů

8.8. - Letecká společnost British Airways včera kvůli problémům s počítačovým systémem zrušila nebo odložila stovky letů. Na pražském letišti byly zrušeny dva lety, další spojení s českou metropolí nabrala až několikahodinová zpožděním fungovat. Celkově třetí rozsáhlé selhání počítačové sítě společnosti za dva roky se v podvečer podařilo odstranit.

Výpadek si vynutil zrušení nejméně 127 letů, z toho 117 z největšího londýnského letiště Heathrow. Více než tři stovky dalších spojů byly zpožděny. Výpadky se týkají mimo jiné spojení se zeměmi, do nichž ve vrcholící prázdninové sezoně míří tisíce turistů: Řecka, Španělska či Itálie. Aerolinky, jejichž vlastníkem je společnost International Airlines Group, se zákazníkům omluvily. V podvečer společnost uvedla, že byl problém odstraněn.

"Náš provoz se vrací k normálu, avšak stále může docházet k nepředvídatelným problémům v důsledku dřívější závady," uvedla firma v omluvném prohlášení s tím, že by si lidé i nadále měli aktuální čas letů vyhledávat na jejích stránkách ba.com.

Technické problémy od dopoledne narušily cestovní plány více než 15 000 lidí a na letištích se tvořily dlouhé fronty. Podle doepravce "systémový problém" ovlivňoval odbavení a odlety na londýnských letištích Heathrow, Gatwick a City.

Někteří pasažéři měli problémy při on-line odbavení, jiní si stěžovali, že uvázli v letadlech, která nejsou s to vzlétnout celé hodiny.

Kvůli problémům s počítačovým systémem byly British Airways nuceny zrušit spoje s Heathrow, které je největším letištěm v Evropě, zhruba před rokem. V květnu 2017 nastalo velké selhání počítačového systému kvůli problému se zdrojem energie, což se dotklo 75 000 zákazníků.

British Airways také čelí pokutě 183,4 milionu GBP (přes pět miliard Kč) za porušení ochrany dat zákazníků a připravují se na možné stávky ve sporu se svými piloty.

(čtk)

Foto: British Airways

spinner