​Boeing za čtvrté čtvrtletí kvůli problémům s výrobu letadel 787 vykázal ztrátu

​Boeing za čtvrté čtvrtletí kvůli problémům s výrobu letadel 787 vykázal ztrátu

27.1. - Americký výrobce letadel Boeing ve čtvrtém čtvrtletí snížil ztrátu na 4,16 miliardy USD (90,4 miliardy Kč) z 8,44 miliardy USD předloni, kdy letecký průmysl těžce zasáhla koronavirová krize. Podnik ale musel zaúčtovat mimořádné náklady kvůli delšímu zpoždění dodávek letounů 787. Díky dodávkám letounů 737 MAX se mu ale podařilo vytvořit ve čtvrtletí kladný peněžní tok, takzvaný cash flow, a to poprvé od začátku roku 2019.

Očištěná ztráta na akcii činila 7,69 USD, zatímco analytici v anketě společnosti FactSet čekali ztrátu 36 centů na akcii. Tržby se snížily o tři procenta na 14,79 miliardy USD, odhad analytiků činil 16,54 miliardy USD.

Výroba dálkového letadla 787 se potýká s problémy. Boeingu kvůli tomu vznikly mimořádné náklady 3,5 miliardy USD na pokrytí dalších zpoždění a na kompenzace pro aerolinky, které na svá letadla stále čekají.

Boeing zastavil dodávky nového letounu 787 loni k květnu kvůli výrobním vadám. Firma zatím nebyla schopna přijít s opravou, která by uspokojila americký Federální úřad pro letectví (FAA). Agentura Reuters minulý týden uvedla, že dodávky zůstanou zastavené zhruba do dubna.

Za celý loňský rok ztráta Boeingu klesla na 4,29 miliardy USD z 11,94 miliardy USD předloni. Loňský rok byl ve znamení oživení prodeje letadel po propadu způsobeném pandemií nemoci covid-19, která ochromila leteckou dopravu, a po odstavení jeho letadla 737 MAX z provozu. Letoun 737 MAX sice opět může létat, Boeing ale i tak v dodávkách letadel loni hluboce zaostal za evropským konkurentem Airbus, částečně kvůli problémům s letadly 787.

Boeing podle dřívějších informací loni dodal zákazníkům 340 letadel, což byl téměř dvojnásobek proti roku 2020. I tak ale výrazně zaostal za Airbusem, který dodal 611 strojů. Airbus si udržel prvenství už třetí rok za sebou.

(čtk)

Foto: Boeing

spinner