Americké aerolinky Delta jsou kvůli koronaviru v hluboké ztrátě

Americké aerolinky Delta jsou kvůli koronaviru v hluboké ztrátě

15.7. - Americká letecká společnost Delta Air Lines má za druhé čtvrtletí kvůli dopadům koronaviru čistou ztrátu 5,72 miliardy USD (134,1 miliardy Kč), zatímco před rokem vytvořila čistý zisk 1,44 miliardy USD. Firma včera uvedla, že kvůli pandemii se prakticky zastavila poptávka po letecké dopravě a že kvůli nárůstu počtu nových případů nákazy jí zotavení zabere déle.

"Růst se zastavil," uvedl šéf aerolinek Ed Bastian. "Až do června to byl solidní růst, bohužel virus také narůstal," dodal. Ed Bastian také poznamenal, že potrvá více než dva roky, než se firma zotaví z viru a ze škod, které napáchal na globální ekonomice.

Delta je první americkou leteckou společností, která oznámila výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. Počet přepravených cestujících jí klesl o 93 procent, provozní tržby pak o 88 procent na 1,47 miliardy USD (34,4 miliardy Kč). Ztráta upravená o jednorázové položky je přitom hlubší, než se čekalo.

Firma si ve druhém čtvrtletí zajistila na provoz asi 11 miliard dolarů. Část z toho tvoří úvěr, část kombinace prodeje či pronájmu části majetku a dalších aktiv. Pomoc poskytla i vláda, která podpořila celý sektor letecké dopravy.

Očekává se ale, že až vládní pomoc k 30. září skončí, aerolinky část zaměstnanců dočasně propustí. Do jaké míry se to bude týkat Delty, závisí na tom, kolik zaměstnanců přistoupí na dobrovolný odchod nebo na předčasný důchod.

(čtk)

Foto: Delta

spinner