Aerolinky zřejmě budou poskytovat údaje o cestujících kvůli terorismu

Aerolinky zřejmě budou poskytovat údaje o cestujících kvůli terorismu

Letečtí dopravci zřejmě budou muset předávat policii údaje jmenné evidence cestujících. Novinku zavede podle evropské směrnice o předcházení, odhalování, vyšetřování a stíhání teroristických trestných činů a závažné trestné činnosti vládní návrh takzvaného změnového zákona k nové předloze o zpracování osobních údajů. Policie kvůli tomu zřídí podle informací v důvodové zprávě zvláštní útvar.

Dopravci nyní předávají na vyžádání policii údaje o cestujících, kteří překročí vnější hranici, kvůli zlepšení hraničních kontrol a boji proti nedovolenému přistěhovalectví. Pokud bude novela účinná, budou muset automaticky poskytovat i údaje jmenné evidence cestujících z takřka všech letů se vzletem, mezipřistáním nebo přistáním v Česku. Půjde o data, která letečtí dopravci běžně shromažďují.

Údaje budou podle novely posílat policii hned dvakrát. Poprvé ve lhůtě 24 až 48 hodin před plánovaným časem odletu a podruhé bezprostředně po nástupu cestujících na palubu letadla, a to i formou aktualizace. Policie navíc bude moci o údaje kdykoli požádat. Za nesplnění povinnosti bude leteckým dopravcům hrozit až půlmilionová pokuta.

Policie bude jednotku budovat podle důvodové zprávy postupně. Náklady na vybudování informačního centra se odhadují na 100 milionů Kč.

Investiční náklady klasických leteckých dopravců autoři odhadli na 540 000 až 675 000Kč, provozní na 1,3 milionu až 2,3 milionu Kč za rok. Letečtí dopravci, kteří nemají automatizovaný rezervační systém a budou muset údaje sbírat a odevzdávat „ručně“, vynaloží podle odhadů 100 000 až 300 000Kč na nutné investice a 550 000 až 930 000Kč na roční provoz. Provozní náklady se budou moci promítnout do cen letenek.

(čtk)

Foto: Pixabay

spinner