Aerolinky Air France-KLM zlepšily hospodaření, Lufthansa snížila ztrátu

Aerolinky Air France-KLM zlepšily hospodaření, Lufthansa snížila ztrátu

5.5. - Francouzsko-nizozemské aerolinky Air France-KLM v prvním čtvrtletí hospodařily s čistou ztrátou 552 milionů eur (13,6 miliardy Kč), příjmy ale více než zdvojnásobily. Uvedly to dnes v tiskové zprávě. Díky zájmu o letenky a nižším nákladům tak firma překonala vlastní odhady. Německý konkurent Lufthansa pak meziročně snížil čistou ztrátu o 44 procent na 584 milionů eur, výsledek ale zaostal za očekáváním. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení.

Šéf Air-France-KLM Benjamin Smith řekl, že "oživení je tady", a to díky početným předběžným rezervacím. "Toto otevírá cestu k úspěšné letní sezoně," dodal.

Analytici v anketě agentury Reuters v dubnu v průměru odhadovali hlubší ztrátu. Společnost vykázala třetí čtvrtletí po sobě kladný zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA), který dosáhl 221 milionů EUR.

Lufthansa prodává navzdory inflaci a válce na Ukrajině také více letenek. Tržby se více než zdvojnásobily na téměř 5,4 miliardy EUR. Čtvrtletní ztráta byla ale větší, než se očekávalo, protože vyšší náklady na palivo smazaly zisky z rostoucí poptávky po cestování po zrušení omezení zavedených kvůli pandemii covidu-19. Firma ale těžila ze své nákladní divize Lufthansa Cargo, která měla dost zakázek navzdory problémům ve světových dodavatelských řetězcích.

Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) odbavila evropská letiště v březnu navzdory válce na Ukrajině 65,9 procenta z objemu pasažérů stejného měsíce roku 2019, tedy před pandemií. To je výrazné zlepšení proti celému loňskému roku, kdy letiště odbavila 41 procent pasažérů předkoronavirového období.

(čtk)

Foto: Air France-KLM

spinner