Zlínský kraj získá ze SFDI téměř 128 milionů Kč na opravy silnic

Zlínský kraj získá ze SFDI téměř 128 milionů Kč na opravy silnic

12.8. - Zlínský kraj letos dostane ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) téměř 127,7 milionu Kč. Peníze použije na opravy krajských silnic druhé a třetí třídy. Zastupitelé kraje včera schválili uzavření příslušné trojstranné smlouvy se SFDI a Ředitelstvím silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se o silnice nižších tříd v regionu stará.

Podle náměstka hejtmana Pavla Botka představují peníze od státu velkou pomoc. "Nám to velmi pomůže v kvalitě silnic druhých a třetích tříd, takže to řidiči určitě zase poznají na systémovějších opravách v kraji. Každopádně je to velmi významná injekce pro rozpočet Ředitelství silnic Zlínského kraje," řekl náměstek.

Peníze by podle něj měly být využity na neinvestiční plošnou obnovu povrchu 16 úseků v délce téměř 16 kilometrů a také na osm investičních staveb. Vše na silnicích nižších tříd. Mezi už zahájenými stavbami, kde by mohlo ŘSZK peníze od státu použít, figurují například přestavba mostu na silnici třetí třídy u Topolné na Uherskohradišťsku, rekonstrukce průtahu obcí Tučapy na Uherskohradišťsku nebo oprava silnice třetí třídy mezi Ludkovicemi a Řetechovem, místní částí Luhačovic na Zlínsku.

Stát prostřednictvím SFDI poskytuje krajům peníze na opravy silnic nižších tříd od roku 2015. Zlínský kraj takto podle Pavla Botka v uplynulých letech dostal téměř 600 milionů Kč. Příspěvek není pro kraje nárokový. Každoročně se o něm na úrovni státu samostatně rozhodovalo, zpravidla již na jaře, takže příslušné opravy mohly začít již na konci jara nebo začátkem léta.

Podle ředitele ŘSZK Bronislava Malého má letos dotace SFDI ve srovnání s minulými lety nejméně dvouměsíční zpoždění. "Důvodem je proces schvalování změn státního rozpočtu v Poslanecké sněmovně. Stavební akce pro tento zdroj spolufinancování máme připraveny, stavební povolení jsou vydána, zhotovitelé vysoutěženi. Ale dokud nebude podepsána trojstranná dohoda mezi SFDI, Zlínským krajem a Ředitelstvím silnic Zlínského kraje, nemůžeme podepisovat ani smlouvy o dílo se zhotoviteli a stavební akce nemohou být zahájeny. Jde o nepříjemné zpoždění, kterým se tato stavební činnost posunuje až do závěru léta a podzimních měsíců," uvedl před nedávnem Bronislav Malý.

Podle Pavla Botka měl kraj ve svém letošním rozpočtu na investice do rekonstrukce silnic nižších tříd původně vyčleněno zhruba 150 milionů Kč. Tuto částku se však zřejmě podaří zvýšit.

(čtk)

Foto: Zlínský kraj

spinner