​Vláda nabídne krajům letos šest miliard Kč na silnice nižších tříd

​Vláda nabídne krajům letos šest miliard Kč na silnice nižších tříd

7.6. - Vláda nabídne krajům letos šest miliard korun na údržbu silnic druhých a třetích tříd, v příštím roce čtyři miliardy. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj to bude pro kraje výhodnější než pomoc v krizi v důsledku epidemie koronaviru, kterou navrhuje Senát. Senátoři navrhli dát krajům zhruba 4,4 miliardy korun a obcím dalších deset miliard korun jako kompenzaci za výpadky z příjmů, které jim nastanou kvůli vládní podpoře podnikatelů.

Místopředseda Rady Asociace krajů a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD) uvedl, že vládní návrh podpory vítá, na příští rok by ale kraje podle něj potřebovaly na opravy silnic šest miliard korun. Zdůraznil, že je potřeba o poskytnutí peněz rozhodnout rychle, aby kraje mohly zahájit proces k zadání příslušných zakázek. Hejtman také uvedl, že jistota vládního příspěvku by pro kraje byla zřejmě výhodnější než podpora navržená Senátem. Ta totiž podle něj nezajišťuje, že by kraje dostaly i další potřebné peníze na údržbu silnic a nemusely by rozdíl doplácet ze svých prostředků.

Babiš také řekl, že dohoda s kraji se netýká případné kompenzace pro obce. Opatření se týkalo pouze krajů. "Je naprosto v pořádku, že vláda dá šest miliard krajům na cesty. Ale současně doufám, že vláda nebude brát peníze krajům a obcím. Jestli vláda chce pomoct České republice, nechť nechá městům, obcím a krajům jejich peníze a ještě k tomu přidá dotační peníze. To je nejlepší pomoc pro českou ekonomiku, aby firmy a lidi měli práci," řekl předseda poslanců KDU-ČSL a zastupitel Jihočeského kraje Jan Bartošek.

Pomoc krajům na silnice druhých a třetích tříd je podle místopředsedy ODS a zastupitele Středočeského kraje Martina Kupky důležitá a nezbytná, premiér ale podle něj neřeší problém výpadku příjmů obcí a měst.

Místopředsedkyně hnutí STAN a středočeská zastupitelka Věra Kovářová uvedla, že vláda si dala do programového prohlášení, že financování krajských komunikací vyřeší systémově. Babiš podle ní nyní nabízí určitou, ale ne systémovou pomoc. "Je důležité, aby vláda splnila svůj slib, aby hejtmani každoročně nemuseli leštit kliky u pana premiéra a aby se financování krajských komunikací dostalo do zákona, protože hejtmani potřebují plánovat rekonstrukce a výstavbu nových komunikací," řekla novinářům.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner