​Vláda asi odmítne vyčlenění části výnosu z daní na opravu silnic

​Vláda asi odmítne vyčlenění části výnosu z daní na opravu silnic

12.4. - Vláda asi odmítne poslaneckou novelu, podle níž by část výnosu ze spotřebních daní na benzín a naftu měla být vyčleněna na financování oprav místních silnic. Kabinetu to podle předkládací zprávy na vládním webu doporučila s jednou výjimkou všechna ministerstva, která se předlohou zabývala. Vláda bude novelu projednávat v pondělí.

Poslanci KDU-ČSL a STAN v předloze navrhli, aby Státní fond dopravní infrastruktury dostával až polovinu vybraných spotřebních daní z pohonných hmot. Nyní dostává 9,1 procenta. Fond by měl nejméně devět procent ze svých výnosů z této daně dávat na opravy silnic druhé a třetí třídy.

Ministerstvo financí návrh odmítlo s tím, že jeho přijetím by státní rozpočet přišel o 36 miliard Kč ročně ve prospěch dopravního fondu. Novela podle ministerstva není potřebná, neboť Sněmovna může fondu uložit odvod na opravu místních silnic v rámci schvalování jeho rozpočtu. Navíc kraje už peníze na opravu silnic z daňových výnosů dostávají, uvedlo ministerstvo.

Fond dopravy má v letošním rozpočtu 86,3 miliardy Kč. Dostat by měl ze silniční daně 6,3 miliardy Kč a ze spotřební daně 8,4 miliardy Kč. Pro letošní rok plánuje stát vybrat na spotřebních daních z pohonných hmot téměř 84 miliard Kč, v roce 2017 vybral zhruba 81 miliard Kč.

(čtk)

spinner