Velká dálniční odpočívka Šlovice u Plzně na D5 pojme dvakrát více kamionů

Velká dálniční odpočívka Šlovice u Plzně na D5 pojme dvakrát více kamionů
18.11. - Více než dvojnásobek kamionů než dosud pojme rekonstruovaná velkokapacitní dálniční odpočívadlo Šlovice u Plzně na 83. kilometru D5 z Prahy ve směru na hraniční přechod Rozvadov. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jej zprovozní ve středu dopoledne, cena stavby byla 162 milionů Kč bez DPH. Oboustranné místo pro zastavení, odpočinek, doplnění paliva a občerstvení je na dálničním obchvatu Plzně, který byl celý uveden do provozu v roce 2004. Ve Šlovicích se otevřou všechna parkovací místa pro kamiony, řekl ČTK mluvčí ŘSD Adam Koloušek.

Počty míst pro nákladní vozidla se po přestavbě odstavné plochy zvýšily na úkor pozic pro osobní auta. Podle ŘSD zbyla na pravé straně odpočívadla ve směru na Německo 44 stání pro osobní vozy, což je necelá polovina proti původnímu stavu, ale počet míst pro kamiony se zvedl z 32 na 67. V levé části v opačném směru dálnice se snížil počet pozic pro osobní auta na 49 a míst pro náklaďáky je 68 proti původním 31. "Na D5 je dlouhodobě velký převis poptávky po stáních pro nákladní automobily. Oboustranná odpočívka přestala vyhovovat současným potřebám, a to hlavně zbytečně velkým počtem stání pro osobní vozidla, které nikdy nebyly využity," uvedlo ŘSD.

Rekonstrukce, která byla zahájena v červenci, zahrnuje kromě nových stání kompletní obnovené povrchy, osvětlení, kamerový dohled a systém pro sledování obsazenosti stání včetně navádění na volná místa do tří řad. Od dálnice jsou obě odpočívadla oddělené zdí.

"Při otevření odpočívky ve středu v 11:00 podají zástupci ŘSD informace také k aktuálnímu zvýšení kapacity odstavných ploch pro nákladní dopravu na dálniční síti ČR i o plánu dalšího navyšování," uvedl mluvčí.

Další parkoviště pro kamiony na D5 v Plzeňském kraji jsou ve směru na Rozvadov na 59. kilometru poblíž čerpací stanice u Rokycan, na 111. km u pumpy v Kladrubech, na 123. kilometru u benzinky v Málkovicích, na 143. km u Truck park Svatá Kateřina a na 150. kilometru na parkovišti Rozvadov.

ŘSD už před šesti dny zprovoznilo na D5 asi 14kilometrový pravý pás mezi Rokycany a Mýtem ve směru na Prahu. Šestiměsíční oprava stála 484 milionů Kč. Správce státních silnic opravil vozovku, mosty a středový pás včetně svodidel. Už 5. listopadu zprovoznil obě poloviny 13kilometrového úseku D5 ve směru z Plzně na Rozvadov mezi Málkovicemi a Mlýncem na Tachovsku, včetně výjezdů na Tachov, Planou a Cheb.

(čtk, tl)

Foto: Berdych plus spol. s r.o.

spinner