​Vedení Prahy začne jednat se starosty o Pražském okruhu

​Vedení Prahy začne jednat se starosty o Pražském okruhu

5.2. - Vedení Prahy bude jednat se starosty, kteří nesouhlasí s plánovanou trasou Pražského okruhu na severu města. Schůzka se uskuteční v následujících týdnech. Včera to řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Stavbu části okruhu od Ruzyně přes Suchdol a Březiněves do Běchovic provází dlouholeté protesty městských částí. V uplynulých měsících se objevil návrh posunout okruh více do Středočeského kraje. S tím ale vedení města nesouhlasí. Pražský okruh má podle dosavadních plánů měřit přes 80 kilometrů, v provozu je asi polovina.

„Nyní máme naplánovánu schůzku se zástupci spolku zabývajícího se okruhem, který zaštiťuje největší část starostů,“ řekl Adam Scheinherr. Schůzka by se měla uskutečnit zhruba za tři týdny. O čem konkrétně na ní bude Adam Scheinherr se starosty diskutovat a s jakým stanoviskem města na jednání přijde, nechtěl říct.

Výstavbu okruhu na severu provázejí dlouhodobě potíže. Proti se staví některé radnice i obyvatelé. Například před zhruba pěti lety podaly k Městskému soudu v Praze radnice Dolních Chaber, Ďáblic, Prahy 20, Lysolají, Nebušic, Satalic, Suchdola a Vinoře žalobu proti zásadám územního rozvoje, které trasu vytyčovaly. K nim se přidaly středočeské obce Jenštejn, Přezletice, Radonice a Podolanka a mezi žalobci byli také lidé, kteří žijí nebo vlastní nemovitosti v dotčených oblastech.

Podle žaloby chybělo v aktualizaci zásad například posouzení jednotlivých variant, kudy by mohl okruh vést, aby byla vybrána ta nejméně problematická. Žalobou nejdříve zamítl Městský soud v Praze. Nejvyšší správní soud (NSS) v květnu 2017 zamítl následnou kasační stížnost.

V uplynulých měsících se objevil návrh posunout trasu víc do Středočeského kraje. V případě, že by se tak stalo, by ale muselo být změněno 41 územních plánů v Praze a středočeských obcích. Nová varianta by také zabrala dvakrát více cenné půdy, trasa by byla delší a posunul by se začátek výstavby. „Fakta, která jsme již prověřili, ukazují, že reálná je pouze varianta v platné územně plánovací dokumentaci,“ uvedl minulý týden Adam Scheinherr.

Vnější Pražský okruh by měl po dokončení měřit podle dosavadních plánů asi 83 kilometrů, v provozu je nyní zhruba polovina. Chybí úsek od brněnské dálnice D1 do Běchovic a celá severní část. Dokončeny nejsou ani radiály, což jsou silnice, které mají oba okruhy propojit.

(čtk)

spinner