​Tramvaje na Libeňském mostě přestanou jezdit nižší rychlostí

​Tramvaje na Libeňském mostě přestanou jezdit nižší rychlostí

29.8. - Tramvaje na pražském Libeňském mostě už nebudou muset jezdit nižší rychlostí. Diagnostické zkoušky vyloučily riziko rezonancí konstrukce. Tramvaje budou moci po mostě jezdit rychlostí až 50 kilometrů za hodinu. ČTK to sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Tramvaje dosud jezdily zhruba pětinovou rychlostí. Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu, nikdy nebyl opravován. TSK most testovala naposledy letos v březnu a červenci.


"Na základě výsledků diagnostik můžeme na most po šesti letech konečně vrátit původní rychlost tramvají a 30.000 lidem denně ušetřit jejich čas při přejíždění z jedné strany Vltavy na druhou," uvedl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Rychlost byla snížena kvůli stavu mostu v roce 2014. Na jaře roku 2018 TSK podepřela rámové konstrukce na předpolí hlavního mostu přes Vltavu. Diagnostika mostu začala v roce 2016 a v letošním roce byly provedeny během tří víkendů statické i dynamické zatěžovací zkoušky s maximální zátěží včetně měření chování mostu při přejezdech tramvajových souprav v různých rychlostech.

"Z výsledků provedených zkoušek vyplynulo, že tramvajové soupravy mohou projíždět po Libeňském soumostí rychlostí do 50 kilometrů za hodinu. Toto konstatování platí pro současný stav drážního svršku," uvedla Lišková.

Libeňský most je soumostí tvořené historickým mostem přes Vltavu a inundačním mostem. V minulosti podstoupil jednu zatěžovací zkoušku, ale pouze na inundačním poli u Palmovky. Město chystá jeho rekonstrukci. Minulé vedení metropole chtělo most zbourat, ale od záměru ustoupilo.

Problémy se stavem mostů má Praha dlouhodobě. Na začátku prosince 2017 spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé. Nová lávka bude hotova letos v říjnu. Praha aktuálně řeší také opravu Hlávkova mostu. Ve špatném stavu je také Palackého most a Praha letos opravuje spodní části Barrandovského mostu.

(čtk, tl)

Foto: TSK
spinner