SŽDC chce zvýšit výdaje na údržbu, letos utratila devět miliard Kč

SŽDC chce zvýšit výdaje na údržbu, letos utratila devět miliard Kč

7.12. - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce postupně navyšovat výdaje na údržbu tratí. Letos jejich údržba stála devět miliard Kč, což je o dvě miliardy korun více než loni. V dalších letech by to mělo být ještě více. Státní organizace to uvedla v tiskové zprávě. Správa železnic tím chce napravit stav vzniklý v minulosti nedostatečnou údržbou některých úseků.

„Celou problematiku budeme projednávat s ministerstvem dopravy, mimo jiné budeme řešit nutnost zvýšení finančních prostředků v porovnání se současným stavem. Naším úkolem pro následující roky bude v této souvislosti správně načasovat výluky, aby došlo k minimálním dopadům na dopravce a cestující,“ řekl generální ředitel firmy Jiří Svoboda.

K efektivnějšímu využívání výlukových časů chce SŽDC více využívat moderních technologií. Součástí toho bude například pořízení nových diagnostických vozidel pro monitorování stavu železničního svršku a pro trakční vedení určené pro rychlost až 230 km/h.

Zvyšování výdajů na údržbu je součástí komplexní strategie, kterou si správa železnic vytýčila pro následující dva roky. Ta se vedle údržby věnuje například síťovým službám na nádražích. Podle Jiřího Svobody je SŽDC již schopná zajistit provoz úschoven, sociálních zařízení ve stanicích, čekáren, zařízení pro přístup imobilních cestujících nebo zařízení pro servis dopravcům. Strategie se věnuje mimo jiné také přípravě rychlotratí, revizím informačních technologií nebo rozvoji lidských zdrojů.

(čtk)

spinner