SŽDC chce v příštím roce zvýšit investice na 23,3 miliardy Kč

SŽDC chce v příštím roce zvýšit investice na 23,3 miliardy Kč

30.11. - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce příští rok investovat do železniční infrastruktury 23,3 miliardy Kč, což je zhruba o 3,5 miliardy Kč více, než je předpokládaná výše investic za letošní rok. V dalších letech by investice měly výrazně vzrůst. Na konferenci Železnice 2018 to řekl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Většina peněz na investice plánovaných pro příští rok by měla směřovat na modernizaci železničních tratí. Zhruba 700 milionů Kč chce SŽDC investovat do rekonstrukcí nádražních budov.

Výdaje na investice by podle Jiřího Svobody měly růst i v dalších letech. Podle plánu by SŽDC měla v roce 2020 vynaložit na investice 24,7 miliardy Kč, z toho zhruba 94 procent by mělo směřovat na stavební projekty na tratích.

Po roce 2021 by objem investic měl podle Jiřího Svobody vzrůst ještě rychleji. Průměrné roční výdaje na investice by se tak podle správy železnic měly v období 2021 až 2027 vyšplhat k 30,5 miliardy Kč ročně. V současném sedmiletém období 2014 až 2020 je průměrná výše investic 18,25 miliardy Kč ročně.

Peníze by měly směřovat zejména na modernizaci hlavních koridorů i regionálních tratí, vedle toho SŽDC počítá s pokrokem při přípravě vysokorychlostních tratí. Další část investic poputuje na opravu nádražních budov a lepší zabezpečení železnice. Podle Jiřího Svobody vychází plán pro příští sedmileté období z aktuální rozpracovanosti připravovaných projektů a je reálný.

Státní fond dopravní infrastruktury, který rozděluje státní peníze v oblasti dopravy, v současnosti počítá s výdaji SŽDC v příštím roce za více než 30 miliard Kč. Ředitel fondu Zdeněk Hořelica upozornil, že tato částka se může ještě průběžně navýšit.

(čtk)

spinner