​Swietelsky Rail CZ poprvé utržil přes miliardu Kč

​Swietelsky Rail CZ poprvé utržil přes miliardu Kč

9.1. - Rekordní tržby 1,25 miliardy Kč čeká v hospodářském roce 2018 až 2019 firma Swietelsky Rail CZ, která modernizuje a staví železniční dopravní infrastrukturu. Za růstem tržeb stojí významné zakázky získané ve veřejných soutěžích. Řekl to mediální zástupce firmy Zdeněk Zuntych.

V minulém fiskálním roce měla firma tržby 373,4 milionu Kč a provozní ztrátu 10,4 milionu Kč, vyplývá z výroční zprávy. Očekávaný zisk za končící obchodní rok firma neuvedla. Firma má 110 zaměstnanců.

„Koncem listopadu naše tržby činily 1,1 miliardy korun. Zbytek očekáváme do konce března, kdy končí náš fiskální rok. Těší nás to, ale ještě důležitější je rentabilita tržeb a úspěšná realizace projektů. To je pro nás naprosto zásadní,” řekl jednatel společnosti Viliam Perknovský.

Za růstem tržeb stojí zakázky, které Swietelsky Rail CZ získal zpravidla ve sdruženích s dalšími firmami ve veřejných soutěžích a na kterých pracuje. Jde o zlepšení traťového úseku Praha Hostivař - Praha hlavní nádraží, modernizaci železničního uzlu v Plzni, rekonstrukci železniční spojky z Brna-Slatiny do Blažovic nebo obnovu tratě Lovosice - Louny.

„Mají-li se finančně nákladné a technicky náročné stavby předávat v očekávané vysoké kvalitě a v dojednaných termínech, sdružení firem jsou nezbytná. Snižuje se tím i míra rizika, které u zakázek za miliardy objektivně existuje. V zahraničí tomu není jinak,” řekl jednatel.

Swietelsky Rail CZ vznikl v roce 2009, ale první pokusy bez vlastních místních pracovníků nebyly podle jednatele šťastné. První zaměstnanec nastoupil v červenci 2015, firma ten rok získala i první zakázku. V prvních třech fiskálních letech se tržby pohybovaly kolem 350 milionů Kč. Nyní, po čtyřech letech, přesáhly miliardovou hranici. Firmě k tomu podle jednatele pomáhá i technologické know-how rakouského koncernu Swietelsky Baugesellschaft, jehož železniční divize patří k největším v Evropě.

„V Česku podnikáme zcela samostatně, ale v případech, kdy je to efektivní, využíváme železniční techniku koncernu. Ten disponuje nadstandardně vybaveným strojovým parkem, díky kterému patří ke světovým lídrům v oblasti železničních strojů,” uvedl Vilian Perknovský.

V ČR působí přes 25 let i sesterská firma Swietelsky stavební, zaměřená na dopravní a pozemní stavitelství. Zaměstnává 1300 lidí a s obratem přes pět miliard Kč patří do desítky největších stavebních podniků v zemi.

(čtk)
spinner