​Stavba železničního mostu přes Orlík za 543 milionů korun skončí v příštím roce

​Stavba železničního mostu přes Orlík za 543 milionů korun skončí v příštím roce

2.5. - Stavba železničního mostu přes Orlík u Červené nad Vltavou na Písecku, která loni začala, skončí v příštím roce. Za 543 milionů korun vznikne nový železobetonový most. Nový most o délce 316 metrů nahradí starý z ocelové konstrukce. Modernizace tratě zrychlí spojení mezi Táborem a Pískem. Řekl to Michal Froněk ze Správy železnic.

Most s původní ocelovou konstrukcí z roku 1889 zatím stále využívá železniční doprava. Most už však z různých důvodů nevyhovuje současným potřebám, na trati tak nelze využít některé typy vlaků. Froněk uvedl, že Správa železnic o most, který je kulturní památkou, zájem nemá. "Momentálně probíhají jednání se spolkem Viadukt, který si jej chce převzít. Spolek má představu, že by se z mostu mohla stát cyklostezka nebo spojení pro pěší, ale uvidíme, jak jednání dopadnou," řekl. Dodal, že pokud se Správa železnic s Viaduktem nedohodne, ocelový most bude zbourán.

Most je na trati Tábor - Písek, poblíž obce Červená nad Vltavou, jejíž původní část je od výstavby přehrady zatopená. Trať vede nad nádrží Orlík. Je to jediný most přes Vltavu na železnici mezi Českými Budějovicemi a Prahou. Nyní vlaky z Tábora do Písku jezdí přibližně hodinu. Na mostu je omezená rychlost na 20 kilometrů za hodinu. Nový most umožní vlakům jet 70 kilometrů za hodinu. Cesta mezi Táborem a Pískem se po modernizaci zkrátí o šest minut.

Starý ocelový most také nemá dostačující nosnost. Nový bude moci využívat i nákladní doprava.

Zatím stále fungující železniční most přes Vltavu se stavěl v letech 1886 až 1889, funguje od 20. listopadu 1889. Ve své době byl druhým nejvyšším mostem v Rakousku, za mostem Trisana v Alpách vysokým 87 metrů. Červená nad Vltavou patřila v 50. letech 20. století k turistickým tahákům, zdejší letovisko se ale zatopilo při vzniku orlické přehrady. Kvůli jejímu napuštění se musel na výše položené místo přestěhovat tamní románský kostel svatého Bartoloměje.

(čtk)

Foto: SŽ

spinner