Stavba metra D se odkládá ze září na jaro příštího roku

Stavba metra D se odkládá ze září na jaro příštího roku

11.9. - Stavba pražského metra D mezi Pankrácí a Olbrachtovou začne pravděpodobně až na jaře 2021, tedy asi o půl roku později. Původně měla ražba začít letos v září. Na dotaz ČTK to uvedl vedoucí oddělení komunikace pražského dopravního podniku (DPP) Daniel Šabík. Kvůli pandemii koronaviru se DPP prodloužilo například stavební řízení nebo lhůty pro výběrová řízení. Stavební řízení protáhlo rovněž množství připomínek. DPP dokončil v létě část geologického průzkumu na Pankráci. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnici.


"Před koronakrizí jsme říkali, že bychom chtěli začít stavět letos v září. Podle aktuálního vývoje bychom v optimistické variantě mohli začít stavět na jaře příštího roku, podle pesimistické o půl roku později, to jest na podzim příštího roku," uvedl Šabík. "Čtvrtou linku pražského metra bychom rádi zprovoznili ve druhé polovině roku 2028, bude ale záležet na tom, kdy budeme moci začít stavět první úsek," doplnil.

Kvůli epidemii koronaviru se prodlužily například lhůty v tendrech na firmu, která provede stavební práce v úseku mezi Pankrácí a Olbrachtovou. "Během nouzového stavu procesy stavebního řízení běžely mnohem pomaleji, respektive v omezeném režimu," uvedl Šabík. O stavební povolení na úsek Pankrác-Nové Dvory podnik požádal na konci loňského roku. Stavební řízení se protáhlo také kvůli námitkám a jejich vypořádání, které bylo pracnější.

DPP dokončil v létě loni zahájený geologický průzkum na dvou ze čtyř míst. V místech dokončeného průzkumu chystá podnik ještě jeden až tři průzkumné geologické vrty do prostoru tzv. obratových kolejí budoucí stanice metra Pankrác. Vrty se uskuteční z povrchu. Na zbylých dvou potrvá průzkum až do léta příštího roku. Většina tunelů z geologického průzkumu bude součástí budoucího metra D.

Kromě průzkumu DPP vyhodnocuje nabídky uchazečů v tendru na zhotovitele stavby a monitoring úseku Pankrác-Olbrachtova. "Nicméně čekáme v této záležitosti na rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Současně běží stavební řízení na úsek Pankrác D - Nové Dvory," uvedl Šabík.

V první fázi vznikne metro mezi Pankráci a Novými Dvory a pokračovat pak bude do Depa Písnice. V budoucnu má být postaven úsek z Pankráce na náměstí Míru. Kam povede případně metro z náměstí Míru, zatím nebylo rozhodnuto. Jednou z variant bylo náměstí Republiky, podle druhé by měla trasa zamířit na Žižkov a dále do Vysočan. Celková předpokládaná cena je 72,6 miliardy korun a investorem je DPP.

Výběr událostí spjatých s plánovanou výstavbou trasy D pražského metra:

70. léta 20. století - Vznikly první plány na linku D. Trasa měla vést ze Žižkova či Strašnic na Palackého náměstí, a odtud do Modřan.

8. října 2013 - Pražští radní schválili stavbu metra D za téměř 25 miliard korun. První úsek měl vést z Pankráce do Písnice. Trasa dlouhá přes deset kilometrů měla být hotová do roku 2022. Obsloužit měla několik sídlišť v oblasti Krče, Lhotky, Libuše, Nových Dvorů a Písnice a další spádové oblasti. Metro D má odlehčit lince C.

18. října 2013 - Trasa D získala od Prahy 4 územní rozhodnutí.

15. září 2014 - Tehdejší pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) řekl, že stavba trasy D ze stanice Náměstí Míru do Písnice vyjde na 60 miliard korun. Na Pankráci měla vzniknout přestupní stanice. Později se objevily další odhady nákladů.

21. července 2015 - Pražští radní rozhodli, že na trase D budou jezdit vlaky bez řidiče. Jako první se začne stavět část z Pankráce do stanice Depo Písnice. Stavba první části by měla být hotova do roku 2022.

23. června 2016 - Praha zažádala o stavební povolení pro stavbu trasy D z Pankráce do Písnice. Na trase má být deset stanic.

6. srpna 2016 - Oznámeno, že projektovou dokumentaci pro trasu metra D zpracuje Metroprojekt, materiál vyjde na 440 milionů bez DPH. Stejná firma projektovala i nové stanice metra A.

11. srpna 2016 - Náměstek Dolínek oznámil, že magistrát v červenci na 18 měsíců přerušil stavební řízení týkající se stavby metra D. Důvodem byly především váznoucí výkupy pozemků.

12. prosince 2016 - Praha bude muset znovu vypracovat změnu územního plánu pro trasu metra D. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost města proti rozsudku Městského soudu v Praze, který změnu územního plánu zrušil.

6. února 2017 - Primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD) řekl, že první etapa stavby metra D mezi Pankrácí a Novými Dvory by mohla začít v roce 2019 a být dokončena do roku 2023.

19. dubna 2017 - Dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) rozhodla, že stavba trasy metra D začne nejdříve v úseku Pankrác - Olbrachtova. Následně bude vybudován úsek do Písnice.

7. listopadu 2017 - Pražští radní schválili, že město vykoupí od soukromých vlastníků pozemky nutné pro výstavbu metra D z Pankráce do Písnice. Na pozemcích bude stát depo.

22. března 2018 - Pražští zastupitelé rozhodli o vzniku společného podniku města a developera pro stavbu metra. Firmu chtěl DPP založit kvůli problémům s výkupem pozemků.

22. května 2018 - Pražští radní uložili Institutu plánování a rozvoje (IPR), aby zahájil práce na změně územního plánu, která umožní výstavbu trasy z náměstí Míru na Žižkov a do Vysočan.

24. května 2018 - Oznámeno, že DPP a skupina Penta Investments plánují kvůli výkupům pozemků pro trasu metra D založit společný podnik. Plány na podnik DPP a Penty ale radní v srpnu 2018 odmítli.

21. března 2019 - Vedení hlavního města odhadlo, že stavba linky D z Písnice na náměstí Míru vyjde na 72 miliard korun. Náklady na přípravu stavby zatím činily zhruba miliardu korun.

27. května 2019 - DPP podepsal se společnostmi Hochtief CZ, Metrostav a Strabag smlouvy na provedení geologického průzkumu.

19. června 2019 - DPP na Pankráci začal s geologickým průzkumem pro stavbu trasy metra D. Průzkum měl vyjít zhruba na 1,58 miliardy korun. Průzkum byl dokončen v létě 2020 na dvou ze čtyř míst.

31. října 2019 - Senát schválil drážní novelu, podle níž bude provoz metra možný i bez strojvůdců.

7. ledna 2020 - DPP vypsal veřejnou zakázku na první část linky metra D, která zahrnuje přestupní stanici na Pankráci, novou stanici Olbrachtova a tunely. Stavba prvního úseku bude trvat 7,5 roku a vyjde asi na 10,8 miliardy Kč bez DPH.

6. dubna 2020 - Koronavirus zbrzdil přípravy na vybudování linky D. DPP prodloužil o dva měsíce termín, dokdy mohou firmy podávat nabídky do tendru.

3. červenec 2020 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal DPP předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem.

(čtk, tl)

Foto: DPP
spinner