Stát loni v dopravě schválil projekty za 29,4 miliardy Kč z EU

Stát loni v dopravě schválil projekty za 29,4 miliardy Kč z EU

7.1. - Ministerstvo dopravy loni schválilo 75 projektů, které dostanou dotaci z evropských fondů. Z nich na ně poputuje 29,4 miliardy Kč. Oznámila to mluvčí ministerstva Lenka Rezková. V roce 2017 ministerstvo schválilo projekty s podílem evropských peněz za více než 50 miliard Kč.

Největší část peněz určených na vloni schválené projekty je určena na železnici, například na modernizaci trati Rokycany - Plzeň nebo rekonstrukci železničního úseku mezi Sudoměřicemi a Voticemi.
Peníze na projekty, které ministerstvo schválilo v loňském roce, bude stát vyplácet průběžně. Loni stát vyplatil na dopravní akce zhruba 15 miliard Kč.
V rámci celého dotačního programu zaměřeného na dopravu bylo dosud schváleno 173 projektů s dotacemi za celkem 88 miliard Kč z evropských peněz. Proplaceno bylo zatím 43 miliard Kč. Podle ministerstva se čerpání evropských peněz zatím daří plnit na 100 procent a žádné peníze z evropských fondů tak zatím nepropadly.
Celkově bylo na dopravní akce v rámci Operačního programu Doprava II vyčleněno z evropských fondů pro období 2014 až 2020 více než 4,5 miliardy EUR (zhruba 118 miliard Kč), nejvíce ze všech programů.
Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Až po splnění určitých podmínek peníze proplatí Evropská komise. Ta proplácí maximálně 85 procent objemu dané dotace, u některých programů je tento podíl nižší. Česko má na programové období 2014 až 2020 k dispozici celkem 581 miliard Kč.
(čtk)
spinner