Soud zrušil verdikt na D1 u Přerova kvůli zimní údržbě. Stavba se komplikuje

Soud zrušil verdikt na D1 u Přerova kvůli zimní údržbě. Stavba se komplikuje
21.11. - Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí olomouckého krajského úřadu, který v červnu potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic, protože součástí stanoviska ministerstva životního prostředí nebylo řešení zimní údržby na této části dálniční komunikace. Na facebooku to oznámila senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která rozsudek krajského soudu prostudovala. MŽP tvrdí, že hlavní výtky soudu se netýkají jeho postupu.

Příprava stavby D1 u Přerova se kvůli rozhodnutí ostravského krajského soudu komplikuje. Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova, kde nyní řidiči denně čekají v kolonách desítky minut. Stavba musí začít nejpozději na podzim 2021, kdy pro projekt končí výjimka z posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).

"Soud zrušil rozhodnutí Krajského úřadu Olomouckého kraje proto, že považuje použité stanovisko ministra životního prostředí za nezákonné z toho důvodu, že jeho součástí nebylo řešení zimní údržby. Úsek dálnice prochází ochranným pásmem druhého stupně přírodních minerálních vod Horní Moštěnice, a nelze proto vyloučit nepříznivý dopad chemických údržbových materiálů na životní prostředí," uvedla Seitlová.

Čtyři hlavní důvody

Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení MŽP ČTK sdělila, že soud zrušil rozhodnutí hejtmanství zejména ze čtyři hlavních důvodů, které se ale postupu MŽP netýkají. Tyto důvody podle Pospíšilové souvisí s rozhodováním stavebního úřadu olomouckého magistrátu. "Rozhodnutí krajského úřadu by bylo pro tyto vady zrušeno nehledě na stanovisko EIA," upozornila.

Stanovisku EIA soud podle Pospíšilové vytkl chybějící podmínku k údržbě silnice v zimním období. "Toto bude jednoduše napraveno doplněním stanoviska EIA MŽP v době, kdy olomoucký stavební úřad bude opravovat svá rozhodnutí a rozhodně nehrozí, že by MŽP způsobilo jakékoliv oddálení výstavby. V žádném případě nelze vinit MŽP ze zrušeného rozhodnutí krajského úřadu k tak prioritní stavbě, jak se o to pokusila paní senátorka," dodala.

V rozhodnutí krajského úřadu podle Seitlové chyběla řada podmínek ze závazných stanovisek. "Nezbývá než situaci rychle napravit, protože jinak se dobudování tohoto dálničního úseku opět zpozdí," upozornila Seitlová.

Změnu územního rozhodnutí na D1 mezi Přerovem a Říkovicemi loni v listopadu povolil stavební odbor olomouckého magistrátu, proti tomu bylo ale v prosinci podáno devět odvolání. Krajský úřad v létě odvoláním nevyhověl a změnu potvrdil. Proti změně územního rozhodnutí bylo následně podáno několik žalob, které neměly odkladný účinek a příprava důležité dopravní stavby mohla pokračovat. Soud vyhověl žalobě občanského sdružení Děti Země a zapsaného spolku Krajina Dluhonice.

(čtk, tl)

Foto: archiv

spinner