​Soud potvrdil pokutu 200 tisíc korun pro Správu železnic od ÚOHS

​Soud potvrdil pokutu 200 tisíc korun pro Správu železnic od ÚOHS

23.4. - Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 200 000 korun, kterou dostala Správa železnic v roce 2020 od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v tendru na nákup dvou tahačů s návěsem. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce soudu. Správa železnic sdělila, že odůvodnění rozhodnutí analyzuje, poté zváží svůj další postup v kauze. Rozsudek může napadnout kasační stížností u Nejvyššího správního soudu v Brně.

Správa železnic zakázku vypsala v únoru 2019 a při změně zadávací dokumentace připustila i zcela jiné hodnoty a údaje technické specifikace než v původním zadání. Úřad to vyhodnotil jako významnou změnu dokumentace, kterou mělo následovat prodloužení lhůty pro podání nabídek, které by zájemcům o zakázku umožnilo připravit nabídku odpovídající nové specifikaci.

Správa železnic proti rozhodnutí podala rozklad k tehdejšímu předsedovi úřadu Petru Rafajovi, ten ale rozklad zamítl a rozhodnutí potvrdil. "Zadavatel se dopustil přestupku, když provedl změnu a doplnění zadávací dokumentace a současně přiměřeně neprodloužil lhůtu pro podání nabídek, ačkoli povaha změny zadávací dokumentace prodloužení této lhůty vyžadovala. Postup zadavatele mohl ovlivnit výběr dodavatele," uvedl tehdy Rafaj.

Správa tak musela pokutu zaplatit už v roce 2020, rozhodnutí úřadu ale napadla správní žalobou u Krajského soudu v Brně. Ten nyní žalobu zamítl a rozhodnutí ÚOHS tak potvrdil.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner