Slovenskou trať do Česka zmodernizuje kazašsko-italské konsorcium

Slovenskou trať do Česka zmodernizuje kazašsko-italské konsorcium

14.9. - Správce slovenské železniční infrastruktury ŽSR přijal v miliardovém tendru na modernizaci dvou úseků železniční tratě od Bratislavy k hranicím s Českou republikou nabídku konsorcia kazašské firmy Integra Construction KZ a italské společnosti Todini Costruzioni Generali. ŽSR to uvedla ve vyhodnocení nabídek, při kterém rozhodovala nejnižší cena. O jednu z největších zakázek svého druhu na Slovensku usilovaly i české firmy.

Zmíněné konsorcium se zavázalo uskutečnit práce za 216,77 milionu € (5,5 miliardy Kč). Hodnotu zakázky, která zahrnuje modernizaci asi 31 kilometrů tratě a dále instalaci systému řízení železniční dopravy, ŽSR původně odhadla na zhruba 305 milionů € (7,8 miliardy Kč).

ŽSR podle dřívějších informací slovenských médií nejprve vyloučila kazašsko-italské konsorcium z tendru. Po jeho stížnosti ho do soutěže vrátil úřad, který na Slovensku dohlíží na veřejné zakázky.

Společnost ŽSR nyní uvedla, že nabídku konsorcia přijímá. Samotná smlouva zatím nebyla uzavřena s ohledem na možnost podávání námitek k soutěži.

Trať od Bratislavy k hranici s Českem je součástí mezinárodního koridoru. Po zmodernizovaných úsecích budou moci vlaky jezdit rychleji než v současnosti.

Do soutěže se zapojilo celkem pět zájemců. Na třetím místě při vyhodnocení nabídek skončilo konsorcium, jehož účastníky jsou také české firmy Eurovia CS a AŽD Praha. Toto konsorcium předložilo nabídku s cenou 353,48 milionu € (devět miliard Kč). O zakázku samostatně usilovala také pražská firma Subterra, jež požadovala za vykonání zakázky 392,41 milionu € (deset miliard Kč), vůbec nejvíce ze všech účastníků tendru.

(čtk)

spinner