Slováci poprvé vybírají zhotovitele silnice nejen na základě ceny

Slováci poprvé vybírají zhotovitele silnice nejen na základě ceny

19.12. - Slovensko testuje novou metodu výběru zhotovitele dopravních staveb, při které již nebude jediným kritériem nejnižší cena. Pilotním projektem nového způsobu určení vítěze veřejné soutěže je tendr na postavení technicky náročného úseku rychlostní silnice, do kterého se zapojily také české firmy. Informoval o tom správce slovenských dálnic a rychlostních silnic, státní společnost NDS.

„Cílem změny hodnocení nabídek při veřejných zakázkách na stavební práce je dosáhnout vyšší hodnoty, a to zvýšením kvality stavebních prací za přiměřenou cenu,“ uvedla NDS.

Novou metodiku při výběru vítěze použije NDS v probíhající soutěži na výstavbu 9,1 kilometru rychlostní silnice R2 mezi obcemi Kriváň a Mýtna, jež leží mezi Zvolenem a Lučencem. Jde o technicky náročný úsek, jehož součástí bude asi pět kilometrů dlouhá estakáda. Kromě ceny, která má v hodnotících kritériích čtyřicetiprocentní váhu, NDS zohlední také kvalitu týmu odborníků uchazečů, provozní náklady na budovanou silnici a dopad stavby na přírodu.

Vyhodnocení nabídek a podpis smlouvy s vítězem soutěže očekává NDS v prvním pololetí příštího roku. Do soutěže se zapojila čtyři konsorcia. Nejnižší cenu, téměř 209,5 milionu EUR (5,4 miliardy Kč), nabídlo sdružení složené z italské skupiny ICM S.p.A. a slovenského Váhostavu-SK, který před lety v některých tendrech na budování silnic na Slovensku nabízel nejnižší ceny a později se dostal do finančních potíží, neplatil dodavatelům a získal soudní ochranu před věřiteli. Do tendru na budování zmiňovaného úseku rychlostní silnice se v jiných konsorciích zapojily také české firmy Eurovia CS, Metrostav, SMP CZ či M-Silnice.

Nové metody výběru zhotovitelů v oblasti dopravních staveb testuje také Česko. Mohly by předejít situacím, kdy v soutěžích vítězí uchazeči, kteří nabídli nejnižší cenu, ovšem při realizaci pak vznikají problémy v podobě zdržení nebo víceprací. Pilotním projektem, ve kterém bude metoda použita, je podle českého ministerstva dopravy studie železniční trati mezi Přerovem a Ostravou.

(čtk)

spinner