​Podnikatelé si stěžují na stav tuzemských dálnic a silnic

​Podnikatelé si stěžují na stav tuzemských dálnic a silnic

29.5. - Za české dopravce, kteří v Evropě čelí administrativní šikaně, se postavila většina českých podnikatelů. Na 71 procent z nich protekcionistická opatření Německa (MiLoG) či Francie (loi Macron) vůči českým dopravcům považují za nesprávná. Zároveň jsou přesvědčeni, že pokud by se v Evropě stala standardem, má ČR zasáhnout recipročními kroky. Vyplývá to z bleskové ankety Hospodářské komory ČR.

Podnikatelé nejsou spokojeni ani s hustotou české dálniční sítě. Ta vyhovuje jen čtyřem procentům z nich. Za zcela nevyhovující, velmi slabou nebo na hraně únosnosti označuje 93 procent podnikatelů také kvalitu tuzemské silniční sítě. Třetina respondentů je přesvědčena, že přípravu staveb dopravní infrastruktury by mohla urychlit novela stavebního zákona, kterou nedávno schválili poslanci.

Hospodářská komora se také dotazovala na spokojenost podnikatelů s kvalitou poskytovaných železničních služeb (dochvilnost, bezpečnost, servis na palubě, spolehlivost doručení atd.), dále na názor na liberalizaci (otevřenost trhu soukromým dopravcům) železniční dopravy a na problematiku vysokorychlostních tratí. Kvalitu poskytovaných železničních služeb vidí jako vyhovující celkem 45 procent firem, naopak jako zcela nevyhovující ji označily jen tři procenta respondentů. Mezi podnikateli tak spíše převládá spokojenost.

Na 73 procent podnikatelů se domnívá, že vysokorychlostní tratě jsou u nás potřebné a měl by se věnovat čas i peníze na jejich přípravu a realizaci v dohledném horizontu. Podobně jednoznačná byla i odpověď respondentů na přínos napojení vysokorychlostních železničních tratí na pražské mezinárodní letiště Václava Havla. Celkem 81 procent firem se vyjádřilo, že toto napojení je potřebné a přínosné.

Blesková anketa proběhla v květnu, zapojilo se do ní 320 firem a podnikatelů. Anketa se zabývá mimo jiné také otázkami rozšíření sítě letišť a perspektivou vodní dopravy.

(tj)

spinner