Pardubický kraj se po zavedení mýta obává o 267 kilometrů silnic

Pardubický kraj se po zavedení mýta obává o 267 kilometrů silnic

29.8. - Silničáři v Pardubickém kraji vytipovali 21 úseků krajských cest o délce 267 kilometrů, u nichž hrozí, že po nich budou řidiči kamionů objíždět silnice první třídy po zavedení mýta. Mělo by to podle silničářů negativní dopad na stav menších silnic i bezpečnost v obcích. Oznámil to ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

Ohroženy jsou podle Miroslava Němce menší cesty v širším okolí státních silnic I/37 a I/35. Řidiči kamionů by mohli využívat původní silnici z Pardubic do Hradce Králové, z Lázní Bohdaneč do Hradce, části I/35 by mohli objíždět přes Choceň, Ústí nad Orlicí, Lanškroun či Poličku a Hradec Nad Svitavou. Silničáři spočítali, že těžká doprava by více zatížila 178 kilometrů 12 úseků silnic druhé a 89 kilometrů devíti úseků silnic třetí třídy.

Jedinou možností, jak kamiony z krajských silnic vytlačit, je podle vedoucího odboru dopravy krajského úřadu Ladislava Umbrauna, umístit na ohrožené úseky dopravní značky zakazující vjezd kamionů. To je ale podle Miroslava Němce málo účinné. Značek by muselo být velké množství, což by si vyžádalo značné náklady a osazení by trvalo dlouho. Řidiči by je pak podle něj navíc zřejmě často nerespektovali a policie nemá kapacity, aby dodržování zákazu efektivně kontrolovala. Dobré by podle Miroslava Němce bylo, sledovat kamiony pomocí satelitní technologie a porušení pravidel ihned penalizovat.

(čtk)

spinner