Pardubický kraj může letos získat od státu na silnice 618 milionů

Pardubický kraj může letos získat od státu na silnice 618 milionů

9.8. - Pardubický kraj by mohl letos získat od státu až 618 milionů Kč na rekonstrukce silnic nižších tříd a na přípravu přivaděčů k budoucí dálnici D35. V částce je obsažen také mimořádný příspěvek téměř 247 milionů Kč na zklidnění dopravy na vybraných úsecích krajských komunikací. Uvedl to mluvčí mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

Od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) by měl kraj na opravy svých silnic dostat 245 milionů Kč, k nimž přidá dalších 39 milionů Kč jako převod z loňského příspěvku.

Pardubický kraj je tranzitním regionem, s čímž je spojena také nadměrná zátěž na některých místech. Situaci by mělo zlepšit zklidnění dopravy, které spočívá především v omezení tonáže pro projíždějící nákladní auta, například limitem 12 tun. "Mohou to být i další dopravní opatření typu vjezdová brána, kruhová křižovatka, tichý kryt nebo ostrůvky na přechodech," uvedl Dominik Barták. Vjezdovými ostrůvky pro zvýšení bezpečnosti bude opatřena třeba silnice II/366, kterou mnoho aut sjíždí z křižovatky na státní komunikaci I/35 do Svitav a projíždí přes tři vesnice.

Na výstavbu přivaděčů a obchvatů spojených se stavbou dálnice D35 dostane kraj letos z rozpočtu SFDI na projektové práce 11,6 milionu Kč, dalších 74 milionů Kč je určeno pro Správu a údržbu silnic. "Jako první by se měl začít budovat obchvat Dašic a dále silnice kolem Rokytna na Pardubicku, která také bude plnit funkci obchvatu. To jsou úseky, jejichž projektová příprava probíhá v rámci rozpočtu kraje, zbylé řeší krajští silničáři," uvedl hejtman Martin Netolický.

Pardubický kraj získá na základě aktualizovaného memoranda z roku 2017 od státu během několika let 2,7 miliardy Kč na výstavbu přivaděčů k D35. Měly by být hotové současně s jednotlivými úseky dálnice, zahájení její výstavby ale zdrželo zrušení výběrového řízení na výstavbu první části z Opatovic do Časů.

Podle dřívějších informací budou za státní peníze v souvislosti s D35 upraveny komunikace II/360 mezi Ústím nad Orlicí a Litomyšlí, modernizovat se bude silnice II/312 v úseku Choceň - České Libchavy - Žamberk. Nejdražší bude nová spojnice Vysokého Mýta a Chocně, která bude sloužit i jako obchvat Chocně. Pokud by novostavba byla ekonomicky a pozemkově příliš náročná, modernizovaly by se dosavadní silnice do Chocně. Další stavbou je přeložka silnice II/322 v úseku Černá za Bory - Dašice, která bude současně tvořit obchvat obce Zminný a napojí se na okružní křižovatku Dašice.

čtk

spinner