Obchvat Lukavce postaví firma Swietelsky za 258 milionů Kč

Obchvat Lukavce postaví firma Swietelsky za 258 milionů Kč

22.11. - Obchvat městyse Lukavec na Pelhřimovsku postaví českobudějovická firma Swietelsky stavební s.r.o. Za 2,5 kilometru nové silnice druhé třídy dostane od kraje 258 milionů korun bez daně. Smlouva byla uzavřená 6. listopadu. Vyplývá to z údajů, které ČTK zjistila ve věstníku veřejných zakázek. Podle sdělení mluvčí kraje Jitky Svatošové by stavba měla začít na jaře.

"Měli jsme už k tomu nějaké úvodní jednání s firmou," řekl ČTK starosta Lukavce František Pinkas (KDU-ČSL) k přípravám stavby. Jednání o obchvatu podle starosty trvala 14 let. Připomněl, že na stejné silnici už kraj staví obchvat Salačovy Lhoty, další investice se na této trase podle starosty chystají. "Teď, vzhledem k tomu, že ty komunikace jsou, jaké jsou, přes nás nejede žádný dálkový autobusový spoj, objíždí se to přes Hořepník, přes Košetice," uvedl.

Lukavcem se zhruba tisícem obyvatel prochází silnice II/128, která vede z Vysočiny do jižních Čech. Podle dřívějších informací kraje by stavba obchvatu měla trvat necelé dva roky. Obchvat odvede z Lukavce hlavní část tranzitní dopravy, sloužit bude i kamionům zásobujícím tamní dřevozpracující družstvo. Kvůli obchvatu bude potřeba postavit tři mosty udělat a přeložky vodohospodářských sítí i Lukaveckého potoka

Na projekt má kraj podle věstníku slíbenou dotaci z evropského programu IROP. Krajští radní vybrali dodavatele stavby minulý měsíc. Název firmy ani výslednou hodnotu zakázky tehdy kraj nezveřejnil s odkazem na to, že účastníci řízení ještě mohou podat námitky na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Obchvat vsi Salačova Lhota na stejné silnici číslo 128 budují stavbaři od letošního února. Tento obchvat měřící 2,4 kilometru bude stát přes 90 milionů korun, i jeho stavbu dotuje unie. Hotový by měl být příští rok v létě.

(čtk, tl)

Foto: Swietelsky
spinner