​Nová silnice mezi Slaným a Velvary by měla být hotová koncem září

​Nová silnice mezi Slaným a Velvary by měla být hotová koncem září

25.7. - Nová silnice mezi Slaným a Velvary na Kladensku by měla být hotová koncem září, jde o přeložku silnice I/16, která odvede dopravu z několika obcí. Původní termín zprovoznění byl plánovaný na listopad, ale protože se podařilo i přes koronavirovou pandemii zajistit dostatek pracovníků, je aktuální plán spuštění provozu na přelomu září a října, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.


Loni v prosinci ŘSD zprovoznilo první část obchvatu Slaného vedoucí přímo kolem města, aktuální úsek mezi Slaným a Velvary je jeho druhou etapou. Po dokončení bude hotová nejen nová silnice, která ze Slaného a okolních obcí, například Luníkova a Ješína, odvede tisíce aut, ale také vznikne bezpečnější úsek propojující teplickou dálnici D8 a chomutovskou dálnici D7. "Tahle propojka, de facto, bych řekl, že je takový vzdálenější okruh Prahy," uvedl při dnešní prohlídce stavby premiér Andrej Babiš (ANO).

Po dokončení druhé etapy bude postaveno více než 12 kilometrů nové silnice. cena dohromady činí přibližně 750 milionů korun bez DPH, věšina je hrazená z fondů EU. Přípravné práce začaly v prosinci 2017, do května 2019 pokračoval archeologický průzkum. Slánské vlastivědné muzeum chystá v říjnu nejrozsáhlejší výstavu za posledních několik desítek let, kde lidé uvidí artefakty nalezené právě na místě nové silnice. Jsou mezi nimi například několik tisíc let staré předměty kultury zvoncových pohárů.

Zajímavostí a novým trendem je podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) opětovné užití materiálu odtraněného při opravách z jiných silnic do podloží. Recyklace by měla být v budoucnu běžná, protože se dle Havlíčka neotvírají nové lomy pro těžbu štěrku, a proto ho může být nedostatek.

(čtk, tl)

spinner