Jihomoravský kraj dostane ze SFDI 280 milionů, má 26 projektů

Jihomoravský kraj dostane ze SFDI 280 milionů, má 26 projektů

3.8 - Jihomoravský kraj letos dostane ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) skoro 280 milionů Kč. Peníze použije na 26 staveb na silnicích II. a III. třídy. Uvedla to mluvčí kraje Monika Brindzáková. V plánu jsou rekonstrukce mostů, silnic, ale i sanace svahu narušeného velkou vodou.

Stát dává krajům peníze na opravy silnic nižších tříd už několik let. "Jsem rád, že stát i v letošním roce přispěje krajům na opravy silnic II. a III. tříd. Fond uvolní pro všechny regiony čtyři miliardy korun a na jižní Moravu z této částky připadne téměř 280 milionů," uvedl hejtmanův náměstek Roman Hanák, který má na starosti dopravu.

Podle něj byl kraj schopný rychle připravit seznam 26 akcí, které může zahájit ještě letos. "Některé se nám podaří i tento rok dokončit. Ty náročnější přesáhnou až do roku 2021. Jsme tedy připravení příspěvek bezezbytku využít. To ale nic nemění na tom, že z hlediska včasného schvalování dotace vidíme stále velké rezervy," uvedl Hanák. Dodal, že rozhodnutí padlo až v červenci, kdy už uplynula důležitá část stavební sezony. "Jako ideální řešení nadále považuji systematické zakotvení příspěvku státu na opravy silnic II. a III. třídy tak, aby kraje už na začátku roku věděly, s čím mohou počítat, a mohly se náležitě připravit," řekl Roman Hanák. Podle něj musí seznam schválit Centrální komise ministerstva dopravy.

"Každá z navrhovaných akcí je však potřebná a výrazně zlepší stav naší silniční infrastruktury. Mezi největší stavby patří například rekonstrukce silnice u Staroviček, Rakvic a Břeclavi s odhadovanými náklady téměř 30 milionů korun. Další náročné akce jsou například rekonstrukce Boršovské ulice u I/54 v Kyjově, oprava Rakšické ulice v Moravském Krumlově, 4. etapa oprav silnice od Štítarů k hranicím kraje nebo třeba rekonstrukce mostu ve Velkých Němčicích," vyjmenoval Roman Hanák. Součástí projektů jsou i opravy mostů, například v Drásově nebo Bratčicích.

Kraj bude usilovat i o čtyři miliony na protipovodňové škody. Peníze využije na sanaci sesuvu na silnici mezi Vřesovicemi a Koryčany.

(čtk)

Foto: Jihomoravský kraj

spinner