Fond dopravy bude v příštím roce hospodařit s více než 127 miliardami Kč

Fond dopravy bude v příštím roce hospodařit s více než 127 miliardami Kč
20.10. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány dopravní stavby, bude v příštím roce hospodařit se 127,5 miliardami korun. Největší část peněz bude směřovat na silniční projekty. V dalších dvou letech by se pak měl zvýšit o další desítky miliard. Rozpočet fondu schválila vláda, oznámil na twitteru ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Fond letos po posílení rozpočtu hospodaří s celkem 124 miliardami korun, původně se počítalo s 87 miliardami korun.

"Historicky největší rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury vláda schválila," doplnil k tomu ministr. "Počítáme tak v dalších letech s rekordní výstavbou více než stovky kilometrů dálnic a desítek kilometrů obchvatů měst, dokončení modernizace D1, výstavbou a úpravou železničních uzlů a koridorů, budeme pokračovat v opravách desítek nádražních budov, přispějeme také na krajské silnice druhých a třetích tříd," dodal ministr.

V současnosti je podle ministerstva ve výstavbě téměř 260 kilometrů dálnic a silnic, z toho skoro polovinu tvoří dálnic tzv. na zelené louce. Rekonstrukce pokračuje také na 60 nádražních budovách, připravována je pak na dalších 50. Letos by zároveň mělo být dokončeno zabezpečení 150 železničních přejezdů, v příštím roce dalších 170.

Největší část peněz by v příštím roce měla směřovat na dálniční a silniční stavby, Ředitelství silnic a dálnic by podle návrhu ministerstva dopravy mělo hospodařit s přibližně 61 miliardami korun. Rozpočet Správy železnic by měl činit zhruba 53,7 miliardy korun. Další zdroje jsou určeny například pro vodní cesty a další infrastrukturu.

Rozpočet fondu podle ministerstva dopravy odráží větší připravenost staveb k zahájení, dopravní stavby by se navíc měly v období krize stát jedním z hlavních hospodářských impulsů. V příštích letech by se tak rozpočet fondu měl ještě dále navyšovat. Původní návrh ministerstva dopravy předběžně počítal se 147 miliardami korun pro rok 2022 a se 168,5 miliardami korun o další rok později. Stát zároveň počítá v příštích letech s výrazným čerpáním peněz z evropských fondů, konkrétně v řádu desítek miliard korun. Ministerstvo dopravy počítá také s využitím peněz z tzv. plánu obnovy, v rámci něhož má Evropská unie pomoci restartu českému hospodářství po koronavirové krizi.

SFDI funguje od roku 2001. Od té doby rozdělil na financování dopravních staveb více než 1,1 bilionu korun. Loni fond investoval 95,6 miliardy korun, což bylo dosud nejvíce.

(čtk, tl)

Foto: archiv

spinner