​Telematika může firmám ušetřit až 20 procent nákladů na provoz vozidel

​Telematika může firmám ušetřit až 20 procent nákladů na provoz vozidel

Polovina řidičů by se cítila komfortněji, kdyby měla vůz vybavený telematikou. Vyplývá to z globálního průzkumu LeasePlan MobilityMonitor, který proběhl v druhé polovině loňského roku mezi téměř čtyřmi tisíci řidiči v 17 zemích. Telematická zařízení umožňují sběr a následnou analýzu dat odečítaných on-line přímo z jednotlivých automobilů. Podle průzkumu roste počet řidičů, kteří by korigovali své návyky, pokud by do jejich vozu byla telematická jednotka nainstalována. 

Své chování by v takovém případě změnilo 39 procent řidičů, to je o čtyři procenta více, než kolik vyplynulo ze stejné studie z roku 2014. Konkrétně patnáct procent respondentů by podle aktuálního průzkumu řídilo opatrněji, 12 procent by se více věnovalo spotřebě paliva a 9 procent by jezdilo pomaleji. „Telematika může vylepšit efektivitu firemních vozových flotil. Bude mít vliv na ekonomické ukazatele, protože vyšší bezpečnost, ale i návratnost odcizených vozidel povedou ke snížení počtu pojistných událostí. Zároveň přispěje k ochraně životního prostředí díky snížení spotřeby nebo efektivnějšímu využití vozů,“informoval obchodní ředitel společnosti LeasePlan Nick Salkeld.

LeasePlan nabízí telematická řešení ve 14 zemích a v průběhu letošního roku toto číslo navýší na rovných dvacet. V současnosti je telematickou jednotkou vybaveno kolem pěti procent jeho flotily, která zahrnuje více než 1,5 milionu vozů. Společnost v příštích letech očekává podstatné zvýšení využití telematiky, protože firemní fleet manažeři uznávají její vliv na chování řidičů a efektivitu provozu.

Česká pobočka LeasePlanu osadila telematickými jednotkami už více než čtvrtinu své 20tisícové flotily. „Počítáme s tím, že zanedlouho bude takto vybaveno každé nové vozidlo, které budeme klientům předávat. V první polovině letošního roku navíc zákazníkům nabídneme balíčky přesně definovaných služeb založených právě na využití telematických dat. Díky nim můžeme sledovat počet najetých služebních a soukromých kilometrů, spotřebu paliva, ale i řidičské návyky,“ uvedla obchodní a marketingová ředitelka české pobočky Eva Lindnerová.

„Telematika navíc umožňuje přesnější analýzy dopravních nehod anebo lokalizaci vozidel, a to i po jejich případné krádeži. Naše analýzy potvrzují, že nasazení telematiky může firmám přinést úspory v provozu vozů ve výši 10 až 20 procent,“ dodala.

spinner