Hlavní město vypíše zakázky za 771 milionů na dopravní systémy

Hlavní město vypíše zakázky za 771 milionů na dopravní systémy

7.9. - Pražský magistrát vypíše čtyři zakázky za více než 771 milionů Kč na systémy, které mají zlepšit řízení dopravy v metropoli. Včera o tom rozhodli zastupitelé. Jde o dva projekty týkající se telematického systému pro sběr informací o dopravě, záměr sledování volných parkovacích míst v ulicích města a doplnění detektorů na křižovatky. Zakázky měla původně na starosti městská firma Technická správa komunikací (TSK), ministerstvo však požaduje, aby je kvůli pravidlům evropských fondů vypsal přímo magistrát.

Projekty jsou založeny na instalaci senzorů na komunikační síti města, zejména na Městském okruhu, křižovatkách či parkovacích místech. Nasbírané informace mají zlepšit řízení dopravy a také poskytnout informace řidičům, například o dojezdových dobách. V případě monitoringu parkovacích míst má jít o 3313 parkovacích státní ve 13 lokalitách.

Projekty město schválilo již dříve a jejich přípravu má na starost TSK. Spolufinancovat je město chce z evropských fondů. Postup zkomplikovala přeměna TSK z příspěvkové organizace na akciovou společnost. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka se nyní ministerstvo obává, že by Evropská komise mohla považovat za problém, pokud by se faktický příjemce evropských peněz, tedy město, lišil od zadavatele zakázek, tedy TSK, která nyní představuje samostatný právní subjekt. Zakázky tak místo TSK vypíše samotný magistrát.

Vláda se před třemi lety zavázala k rozšiřování chytrých technologií v dopravě. Rozhodla do roku 2020 za tyto technologie utratit více než 17 miliard Kč. Část z těchto peněz by měla být financována z evropských dotací. Systémy by měly do budoucna zlepšit plynulost i bezpečnost dopravy nebo například předvídat změny počasí.

(čtk)

Foto: Magistrát hl. m. Prahy

spinner