Vláda schválila změny ve správní radě SŽDC

Vláda schválila změny ve správní radě SŽDC

1.11. - Vláda včera schválila obměnu správní rady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), ve které skončí čtyři její členové včetně předsedy Vladimíra Novotného. Toho v čele rady nahradil děkan Fakulty dopravní ČVUT Pavel Hrubeš. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který včera projednala vláda. Správní rada SŽDC schvaluje zásadní činnosti státní organizace včetně její koncepce, hospodaření nebo organizační struktury.

Pavla Hrubeše o vedení správní rady požádal ministr dopravy Dan Ťok. „Věřím, že mohu svojí erudicí a zkušenostmi v oblasti dopravy SŽDC napomoci, zejména v oblasti adaptace na aktuální a budoucí potřeby našeho státu v souvislosti s technologickým rozvojem,“ řekl Pavel Hrubeš. Dodal, že o konkrétních cílech a prioritách nové rady nyní diskutuje s ministerstvem.

Odvolaný předseda rady Vladimír Novotný řekl, že svůj konec předpokládal již delší dobu, ačkoliv o tom s Danem Ťokem nejednal. Uplynulé čtyři roky, po které působil ve správní radě, hodnotí pozitivně. „Nikdy jsme nerozhodovali politicky, ale profesně,“ podotkl. Dosazení akademiků do rady by podle něj mělo zajistit odbornost rady, i přesto však podle něj bude dále třeba i politického rozhodování, což potvrdilo jmenování poslance Martina Kolovratníka do rady.

Vedle Vladimíra Novotného skončí ve správní radě poslanci Karel Korytář a také Jan Volný a Milan Feranec, kteří měli podle serveru IHNED.cz. blízko k místopředsedovi ANO Jaroslavu Faltýnkovi. Server dodává, že Jaroslav Faltýnek byl donedávna klíčovým spojencem premiéra Andreje Babiše ve Sněmovně, jejich vztahy se však podle IHNED.cz zhoršily. Milan Feranec nedávno skončil i v dozorčích radách Českých drah a některých jejích dceřiných firem.

Nová správní rada posílí o akademiky

Nová správní rada posílí zejména o akademickou sféru. Vedle Pavla Hrubeše v ní budou působit také Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a Vít Jánoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT. Dalším novým členem rady je Martin Kolovratník. Doplní tak dosavadní členy náměstky ministra dopravy Tomáše Čočka a Ladislava Němce a poslance Jaroslava Foldynu, kteří v radě zůstali.

Obměna rady navazuje na letní změny v dozorčí radě Českých drah, ve které místo politických členů nově zasedli především zástupci akademické obce v čele s předsedou rady Petrem Moosem. Částečné odpolitizování pokračovalo i v orgánech některých dceřiných společnost státního dopravce.

Správa železniční dopravní cesty, pro kterou pracuje asi 17 tisíc lidí, spravuje celostátní i regionální tratě, jež vlastní stát. Od roku 2016 se stará také o nádraží, která koupila od Českých drah.

(čtk)

spinner