​Vláda schválila 2,4 miliardy Kč na rozvoj moderních trendů v dopravě

​Vláda schválila 2,4 miliardy Kč na rozvoj moderních trendů v dopravě

26.3. - Stát chce vynaložit v příštích letech přes 2,4 miliardy Kč na podporu výzkumu a inovací v tuzemské dopravě. Program bude fungovat v letech 2020 až 2026 a jeho cílem bude postupně zavádět nové moderní metody pro řízení dopravy. Zaměřit se chce například na bezpečnost dopravy nebo snížení jejich negativních vlivů na okolí. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který včera schválila vláda. Tiskový odbor kabinetu o tom informoval na internetu.

„Hlavním cílem programu je rozvíjet dopravní sektor způsobem, který bude reflektovat společenské potřeby, akceleruje technologický a znalostní rozvoj ČR a napomůže růstu konkurenceschopnosti ČR,“ uvádí materiál.

Resort dopravy proto chce v rámci sedmiletého programu s názvem Doprava 2020+ spojit výzkumný, akademický a soukromý sektor, které by měly sledovat hned několik cílů. Jde například o zefektivnění dopravy, snížení její ekonomické náročnosti a dopadů na okolí, dále zvýšení bezpečnosti zaváděním nových informačních metod a služeb v dopravní infrastruktuře, zajištění dostupnosti veřejné dopravy a její provázanosti či zavádění automatických a digitálních systémů v dopravě.

(čtk)

spinner