Sněmovna může začít jednat o urychlení výstavby komunikací

Sněmovna může začít jednat o urychlení výstavby komunikací

8.2. - Urychlení výstavby dopravní infrastruktury projedná Sněmovna s podporou vlády. Návrh zákona, pod který se podepsali zástupci všech stran zastoupených v dolní parlamentní komoře, včera schválil kabinet. Zákon je jednou z priorit menšinové vlády hnutí ANO, jeho návrh vznikl podle ministra dopravy Dana Ťoka jako poslanecká iniciativa, aby měl širokou podporu. Po jeho schválení by se stavby mohly urychlit až o třetinu, míní ministr.

„Jsem přesvědčen, že o zákonu bude velká debata, máme předjednáno, aby mohl být projednáván ve zkráceném řízení,“ uvedl Dan Ťok po jednání kabinetu. Normu podle něj „určitě čeká i test Ústavním soudem“.

Nová zákonná úprava se má podle novely vztahovat na 17 dálnic a na dvě silnice první třídy, které na dálniční tahy navazují. Měly by se týkat také 15 železničních tratí, železničních uzlů v Praze, Brně a v Ostravě a čtyř plánovaných vysokorychlostních tratí.

Zákon předpokládá zavedení předběžné držby pozemků a také jejich zpřístupnění pro přípravné práce. Měla by se také zjednodušit výplata náhrad za věcná břemena. Předloha pojednává také o přeložkách technických sítí a určuje v každém kraji úřady, které povedou k důležitým dopravním stavbám územní řízení. „Chceme urychlit přípravu staveb i tím, že se může vstupovat na pozemky, dělat průzkumné práce ještě předtím, než je vydáno stavební povolení,“ řekl ministr.

Hlavní novinkou předlohy je uzákonění předběžné držby pozemku. O rozhodnutí by mohl investor požádat při vyvlastňovacím řízení, aby na něm mohl rychle zahájit stavební práce. Investor by tedy už musel mít pravomocné stavební povolení. Vlastník pozemku by mohl nechat verdikt o předběžné držbě soudně přezkoumat ve zkrácených lhůtách. Předkladatelé tvrdí, že nový institut nezjednodušuje podmínky vyvlastnění.

Nejnižší možnou náhradu za věcné břemeno novela zvyšuje z nynějšího 1000 Kč na 10 tisíc Kč. Nově by investor nemusel nechat zpracovat znalecký posudek, pokud by vlastník pozemku s částkou souhlasil. Pro provedení přeložek technických sítí nutných pro následnou výstavbu dopravních staveb by zákon určil nejvýše 18měsíční lhůtu.

Změna legislativy podle premiéra v demisi Andreje Babiše pomůže Česku dohonit skluz ve výstavbě komunikací, dálnic i rychlostních tratí. Jmenoval ušlé investorské záměry, které kvůli chybějící infrastruktuře skončily místo v Čechách a na Moravě například na Slovensku. Jako příklad uvedl automobilku, o jejímž vzniku se mluvilo v souvislosti s využitím letiště u Přerova.

(čtk)

Foto: PSP ČR

spinner